Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Temmuz 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
17/07/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Temmuz 2020

Geride bıraktığımız Perşembe günü yurt dışında oldukça hareketli bir veri ve haber gündemi olmasına rağmen yurt içinde oldukça sakin bir hava hakimdi. Türk varlıkların yönünü etkileyen bir veri açıklaması bulunmazken tek olumlu haber Rusya ile karşılıklı uçuşların başlayacağı haberi oldu. Ekonomiye ciddi katkı sağlayacağı düşünülen bu gelişme turizm sektörü tarafından büyük bir mutlulukla karşılandı. Türk Lirasının diğer döviz cinslerine karşı oldukça yatay bir seyir izlediği günde BIST 100 günü %0.9 artı tarafta kapamayı başardı.

Son günlerde Çin ve ABD arasında yeniden alevlenen çekişmede bu kez Çin’den karşı atak geldi. Haber sitelerine düşen bilgiye göre Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Pekin Büyükelçisi Terry Branstad'ı Bakanlığa çağırarak sözlü nota verdi. Haber içeriğinde Dışişleri Bakan Yardımcısının Büyükelçi Branstad'a yaptırım tehdidini ve ayrıcalıklı ticaret statüsünün kaldırılmasını, Çin'in kalkınmasını engellemek amacıyla atılan adımlar olarak gördüklerini belirttiği yer aldı. Bu gelişmeler yanı sıra ABD’de açıklanan veriler de piyasalara yön verme açısından oldukça önem arz etmekteydi. Perakende satışlar rakamı %7.5 ile beklentileri aşarak yüzleri güldürse de, hemen ardından açıklanan haftalık işsizlik başvuruları 1.3 milyon ile 1.25 milyon olan beklentiden fazla gelerek pozitif tabloyu bir anda negatife çevirdi. Olumsuz açıklanan veri sonrasında ABD hisse senedi piyasaları negatif tarafta işlem gördü.

Dikkatimizi Avrupa’ya çevirdiğimizde günün en önemli olayı olan AMB toplantısı ve başkan Lagarde’ın ardından yaptığı açıklamalar karşımıza çıktı. Avrupa Merkez Bankası koronavirüs pandemisinin şimdilik kontrol altında olması ve karantinaların sona ermesi nedeniyle bugünkü toplantıda yeni bir adım atmadı. Buna göre AMB politika faizi % 0, marjinal fonlama faizi % 0.25, mevduat faizi de eksi % 0.5'te sabit kaldı. Ayrıca geçen ay gerçekleştirilen toplantıda 600 milyar euro artırarak 1.35 trilyon euroya yükselttiği Pandemik Acil Satın Alma Programı'na bu toplantıda bir eklemede bulunmadı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada koronavirüsten dolayı ekonomiye yönelik "yüksek belirsizlik" ve atıl kapasite uyarısında bulunarak, büyüme ve enflasyonu desteklemek için ne gerekiyorsa yapılacağı yolundaki taahhüdünü yineledi. Açıklamalar sonrası EURUSD 1.1436’lı seviyelere yükselse de Amerika’da açıklanan veriler sonrası risk iştahının düşmesiyle artışa geçen Dolar Endeksine bağlı olarak 1.1380 seviyelerine kadar sarktı.

İngiliz sterlini için tek önem arz eden veri ise Haziran ayındaki işsizlik başvuru rakamı idi. Haziran ayındaki işsizlik başvuru sayısı 28bin azalırken işsizlik oranı da buna paralel beklentilerin altında %3.9 olarak açıklandı.

Kur tarafına baktığımızda ise dün güne 6,8570 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,8570  seviyesinden kapattı. EURTL kuru 7,8120 GBPTL kuru ise 8,601 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,8575  EUR/TL kuru 7,809 GBP/TL kuru ise 8,6145 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise Türkiye’de yabancı yatırımcıların tahvil ve hisse senedi piyasalarına yatırım rakamları açıklanırken, yurt dışı tarafta Avrupa Bölgesi enflasyon oranı ve ABD’de İnşaat izinleri rakamları takip edilecek.

17/07/2020 10:07
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.