Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Eylül 2020

Piyaslarda son durum

ads
ads
18/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Eylül 2020

Cari açık ve enflasyondaki artışın yanında Doğu Akdeniz üzerinden AB ile yaşanan gerginlik ve gevşek mali politikanın ödemeler dengesinde yarattığı kırılganlık nedeniyle negatif ayrışan TL ile birlikte dün Dolar/TL kuru 7,55 ile rekor tazeledi. İlerleyen günlerde  TL’deki değer kaybının engellenmesi için merkez tarafından alınması beklenen orta ve kısa vadeli  süreçler için sıkı mali politika  duruşu ve faiz artışı gibi kararlar oldukça önemli olacaktır.         

Yurt dışı tarafta ise İngiltere Merkez Bankası dün yapılan toplantısında faiz oranlarında ve varlık alımlarında değişikliğe gitmedi. Pandemi nedeniyle Mart ayında faizi %0,10 seviyesine düşüren ve varlık alımlarını da aylık 745 milyar sterline çıkaran bankanın politika değişikliğine gitmesi beklenmiyordu.

Salgından en fazla etkilenen Avrupa ülkelerinden olan İngiltere’de teşvikler ve parasal desteklere karşın toparlanma yavaş ilerlemeye devam ediyor. Bu hafta içinde açıklanan işsizlik oranı %4,1 ile beklenen seviyede gelirken enflasyon düşük kalamaya devam etti. Hafta içinde açıklanan TÜFE, Ağustos ayında yıllık bazda %0,2 artış gösterdi. Öte yandan AB ile brexit meselesi de ülke için son derece önemli ve anlaşmasız brexit olasılığı taraflar için de daha kuvvetli görünürken AB’nin bu olasılıkta yeni bir görüşme ve protokol olmayacağını açıklaması kritikti.

Euro Bölgesi'nde ise yıllık enflasyon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşetilmeye devam ettiği ağustos ayında eksi yüzde 0,2'ye indi. Buna göre, Euro Bölgesi'nde temmuzda yüzde 0,4 olan yıllık enflasyon, ağustosta eksi yüzde 0,2'ye düştü. Böylece Euro Bölgesi’nde ağustos ayında yıllık enflasyon sıfırın altına düşmüş oldu. Euro Bölgesi'nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2'nin hemen altında ancak yüzde 2'ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

ABD tarafında ise  işsizlik maaşı başvuruları 12 Eylül haftası için 860,000 olarak açıklandı. ABD'de işsizlik maaşından faydalanmak için başvuruda bulunanların sayısının tekrar düşmeye başlamasıyla bu durum, koronavirüsten dolayı oldukça hasar gören işgücü piyasasında kademeli bir iyileşme olduğuna işaret etmekte.

 

 Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,4905 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,5464 seviyesinden kapattı. EURTL kuru  8,9402 GBPTL kuru ise 9,7804 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,5498 kuru EUR/TL kuru 8,9460 GBP/TL kuru ise 9,7806 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında yılsonu tahmini tüketici fiyat endeksi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise İngiltere’den Perakende Satışlar, Almanya Üretici Fiyat Endeksi, Euro Bölgesi’nden Cari hesap verileri takibimizde olacak.

 

18/09/2020 09:29
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.