Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Kasım 2020

Piyasalarda bugün

ads
18/11/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Kasım 2020

Geçen haftayı düşüşle kapatan kur, yeni haftaya bir miktar yükselişle başladı.Pazartesi günü 7,75’i aşan kur, dün 7,80 seviyelerine yükseldi. Küresel piyasalarda doların zayıfladığı ve birçok gelişen ülke parasının yükseliş yaşadığı işlem gününde TL’nin düşen paralar arasında yer almasında; sert kayıp sonrası gelen tepki alımları ve virüs tedbirlerinin etkili olduğu görüldü. Piyasaların odak noktasında  ise yarın açıklanacak olan faiz kararı var. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün saat 14:00'de TOBB Türkiye Şurası'nda bir konuşma yapacak. Erdoğan'ın yarınki TCMB faiz kararı öncesinde vereceği mesajlarda piyasalar tarafından takip edilecek konular arasında.

Öte yandan dün Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunuşunda Türkiye'de büyüme süreciyle enflasyon hedefinin çelişmeyeceğini söyledi. Büyümenin 2020 yılında yüzde 0,3 oranında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. 2020 sonu itibariyle bütçe açığının ise  geçici olarak artacağı belirtildi.

Yurt dışı tarafta iase ABD perakende satışlar verisi Ekim'de altı ayın en zayıf artışını gerçekleştirerek, pandemiden ve yeni teşvik gelmemesinden dolayı tüketicilerin giderek daha çekingen olduğunu gösterdi.

Ticaret Bakanlığı'nın Salı günü açıkladığı verilere göre toplam satışlar bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Önceki ayın verisi ise yüzde 1.6 artış şeklinde aşağı yönlü revize edildi

Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde koronavirüs salgının yayılımı ve etkileri üzerine yeni uyarılarda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, koronavirüs pandemisine bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik krizin, bir finansal krize dönüşmemesini sağlamanın, politik yapıcıların önündeki en büyük zorluk olduğunu ifade etti. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın temel politika araçları olarak, 1,35 trilyon euroluk acil tahvil alım programı ile uzun vadeli banka kredilerine odaklanmayı sürdüreceğini belirtti

Fed Başkanı Jerome Powell ise koronavirüs vakalarında yaşanan artışın ABD ekonomisindeki toparlanma sürecine zarar verdiği konusunda uyarıda bulunurken, toparlanmanın hız kestiğini ifade etti.

 

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,7359 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,6962 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,1285 GBPTL kuru ise 10,1905 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,7491 EUR/TL kuru 9,2017 GBP/TL kuru ise 10,2793  seviyesinden işlem göremeye başladı.

18/11/2020 09:27
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.