Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Kasım 2022

ads ads ads ads
18/11/2022

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Kasım 2022

Avrupa İstatistik Ofisi Euro Bölgesi Ekim ayı nihai tüketici enflasyon verilerini açıkladı. Eylül ayında %9,9 olan tüketici enflasyonu, Ekim ayında %10,6 ile tarihi zirve yaptı. Aylık bazda artış ise %1,5 oldu. Enflasyona en yüksek katkıyı yıllık bazda %41,5 artışla enerji yaparken, onu %13,1 ile gıda takip etti.

Geçtiğimiz gün İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, mali paket ve vergilere yönelik açıklamalar yaptı. Hunt, 2023’te İngiltere ekonomisi için %1,8 olan büyüme tahminini, %1,4 küçülme olarak güncellediklerini açıkladı. Sunumda, 30 milyar sterlinlik harcama ve 26 milyar sterlinlik enerji destek paketinin ayrıntıları da yer aldı.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 4 bin kişi azalarak 222 bine geriledi ve düşük seviyelerde seyretmeye devam etti. İstihdam piyasası güçlü görünmeye devam ederken, Philadelphia bölgesi imalat endeksinde sert gerileme görüldü. Bölgedeki imalatçıların genel çalışma koşullarını belirlemek için yapılan anket sonucunda oluşan endeks, eksi 19,4 olarak açıklandı ve pandemi sonrası en sert gerileme olarak kayıtlara geçti. Yapılan ankette firmaların %36’sı sipariş ve üretimde düşüş olduğunu bildirdi.

ABD’de 14 Aralık’ta gerçekleşecek yılın son faiz kararı öncesi FED yetkililerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, “Faiz artırımlarının durması için en azından enflasyonun tırmanmasının durduğuna ikna edilmem gerekli.” İfadelerini kullandı ve faizlerin ne kadar yüksek olmasının gerektiğinin belirsiz olduğunu söyledi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise, kısıtlayıcı seviyeye ulaşmak için daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu açıkladı ve faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini söyledi. 14 Aralıkta gerçekleşecek toplantıda, genel beklenti 50 baz puan faiz artışı yönünde.

IMF Başkanı Kristina Georgieva, bu yıl ve muhtemelen gelecek yıl dünya ekonomisi için en olumsuz faktörün Rusya-Ukrayna savaşı olduğunu belirtti. Georgieva, dünyanın ayrı bloklara gitmeyi tercih etmesinin yüksel bedellere mal olacağını ve bunun gelişmekte olan ülkelere zarar vereceğini de söyledi.

Türkiye’nin de aracı olduğu, Rusya ve Ukrayna arasındaki Karadeniz tahıl anlaşmasının 120 gün daha uzatıldığı açıklandı.

Bugün TCMB piyasa katılımcıları anketi, İngiltere perakende satış verileri ve tüketici güven endeksi takip edilecek.

USDTRY 18,620, EURTRY 19,299 ve GBPTRY 22,143 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

18/11/2022 09:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.