Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Mayıs 2023

ads ads ads ads
18/05/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Mayıs 2023

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly, Türk Lirasında büyük bir şok veya aşırı değer kaybı yaşanmaması koşuluyla, Türkiye’de enflasyonun yıl sonuna kadar biraz daha düşmesini beklediğini belirtti. Kelly, yıl sonuna kadar Türkiye’de enflasyonun %35 civarında gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde EBRD’nin yayımladığı raporda Türkiye için büyüme tahminlerini %3’ten %2,5’e düşürdüklerini hatırlatan Kelly, deprem bölgelerindeki yeniden yapılanma faaliyetleri nedeniyle ekonomik büyümenin gelecek yıl artmasının beklendiğini de kaydetti. Türkiye’nin yakın gelecekte uygulayacağı ekonomi politikalarının da son derece önemli olduğunu söyleyen Roger Kelly, yanlış politikaların benimsenmesi durumunda, Türkiye’nin bir lira kriziyle karşı karşıya kalma ihtimali her zaman oluşabilir ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu 2023 yılı birinci çeyrek işgücü istatistiklerini yayımladı. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 62 bin kişi azalarak 3 milyon 483 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,3 puan azalış ile %9,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %8,2, kadınlarda %13,4 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 0,9 puan artış ile %19,9 oldu. İlk çeyrekte istihdam edilenlerin %14,9'u tarım, %21,5'i sanayi, %6,3'ü inşaat, %57,4'ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Deprem felaketi nedeniyle bazı illerde 1. çeyrek anket uygulamasının yapılmadığı açıklandı.

Avrupa İstatistik Ofisi Nisan ayı nihai tüketici enflasyonu verilerine göre, Euro Bölgesi’nde TÜFE aylık bazda %0,6 ve yıllık bazda %7 olarak açıklandı. AB’de ise yıllık enflasyon %8,1 oldu. Yıllık bazda en yüksek enflasyon %24,5 ile Macaristan’da görülürken, onu %15 ile Letonya takip etti. Güney Kıbrıs yıllık %3,9 enflasyon oranı ile bölgedeki en düşük enflasyona sahip ülkeler içinde yer aldı. En düşük yıllık enflasyon ise %2,6 ile İsviçre’de ölçüldü.

ABD Başkanı Joe Biden, borç limitiyle ilgili süren tartışmalara atıfta bulunarak, ABD temerrüde düşmeden bir anlaşmaya varacaklarından emin olduğunu ifade etti. Biden, pazar günü borç limiti konusunda basın toplantısı yapacağını söylerken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy de Pazar gününe kadar bir borç limiti anlaşmasının yapılabileceğini açıkladı.

Rusya ve Ukrayna yetkilileri, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 18 Temmuz’a kadar uzatıldığını teyit etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “BM ile koordinasyon içinde çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetine çabaları için minnettarım.” Dedi. Normal şartlarda bugün sona erecek anlaşma böyleyce 2 ay daha uzatılmış oldu.

Bugün TCMB piyasa katılımcılar anketi açıklanacak. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia FED imalat endeksi verileri takip edilecek.
USDTRY 19,771, EURTRY 21,423 ve GBPTRY 24,664 seviyelerinde fiyatlanıyor.
 

18/05/2023 13:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.