Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Nisan 2024

ads ads ads ads
18/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Nisan 2024

Brüksel'de süren AB zirvesinin sonuç bildirisinin Türkiye ile ilişkilerle ilgili bölümü açıklandı.

Bildiride, "AB'nin, Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortam ile Türkiye'yle işbirliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirilmesinde stratejik çıkarı vardır." denildi.

Bildiride,  "Kıbrıs" vurgusu da vardı. "AB-Türkiye işbirliğini de geliştirebilecek olan Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına ve ilerlemesine büyük önem vermektedir." denildi.

AB'nin konunun çözüme kavuşturulması için Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki sürece bağlı olduğunun vurgulandığı bildiride "AB, elindeki tüm uygun araçlarla, BM liderliğindeki sürecin tüm aşamalarını desteklemede aktif rol oynamaya hazırdır." ifadesi kullanıldı.

 

Türkiye Hazine ve Maliye bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin politika önceliklerini anlatan Şimşek, Orta Vadeli Program'ın "güçlü ve güvenilir" bir çerçeveye sahip olduğunu söyledi.

Kısa vade en önemli zorluğun yüksek enflasyon olduğunu belirten Şimşek, "Maliye politikasıyla merkez bankasının enflasyonla mücadele çabalarını desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Şimşek, Türkiyede aylık enflasyonun yavaşladığını ve yıllık enflasyonun ise bu yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını kaydetti.

Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta ABD’de enflasyon göstergelerinde yaşanan sürpriz yükselişin ardından bir söylem değişikliğine giderek, faizi düşürmek için öngörülenden daha uzun süre bekleneceğinin sinyalini verdi.

Bu açıklamalarla Wall Street’teki genel görüş faizlerin uzun süre yüksek kalacağı şeklinde oluşsa da faiz oranı vadeli piyasalarındaki yatırımcılar, Fed’in bu yıl agresif bir parasal gevşeme gerçekleştirmesi halinde kazandıracak bir pozisyona yönelmeye başladı.

Fed'in ne zaman faiz indirime gideceği piyasa için büyük bir merak konusuyken, ekonomistler arasında görüş farklılıkları meydana geldi. Bazı ekonomistler Fed'in faiz indirimlerine Mart 2025'e kadar başlama riski görüyorken, bazı ekonomistler Haziran ve Temmuz beklentilerine devam ettiklerini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) haziran ayındaki toplantısında faiz oranlarını düşürmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor ancak Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları nedeniyle haziran sonrasına ilişkin belirsizlik artıyor.

ABD’nin faiz indirmediği bir ortamda, Avrupa’da uzun süreli bir parasal genişlemenin euro para birimini olumsuz etkileme riski bulunuyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde da çarşamba günü Washington’da yaptığı konuşmada, euro için belirli bir seviye hedeflemeseler de banka yetkililerinin dalgalanmaları “çok dikkatli” izleyeceğini söyledi.

 

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı "Bej Kitap" raporunun nisan sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, genel ekonomik faaliyetin şubat sonundan bu yana "hafif" arttığı belirtildi.

Tüketici harcamalarının genel olarak neredeyse hiç artmadığı kaydedilen raporda, pek çok analizde tüketicilerin fiyat duyarlılığının yüksek kalması nedeniyle ihtiyari harcamalardaki zayıflıktan bahsedildiği aktarıldı.

 

Petrol, artan stoklardan Orta Doğu'daki gerilimlere ve ABD'nin Venezuela ham petrolüne yeniden yaptırım uygulamasına kadar uzanan bir dizi çelişkili sinyalin ortasında büyük bir düşüş yaşadı.

Küresel gösterge Brent Çarşamba günü yüzde 3 oranında düştükten sonra varil başına 87 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 83 dolara yakın.

Orta Doğu'da çatışmaların yayılabileceği endişeleri güvenli liman olarak görülen altına talebi artırdı. ABD'de faizlerin bir süre daha yüksek kalacak olmasından kaynaklanan baskıları gölgede bırakmasıyla altın fiyatları yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.64 yükselerek 2 bin 376.20 dolar seviyesinde işlem gördü. Ons altın, geçtiğimiz cuma günü ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.431,52 doların yakınında seyrediyor. Spot piyasa altının gram fiyatı ise 2 bin 478,71 liradan işlem görüyor. 

Dolar/TL 32,504, EUR/ TL 34,726, STG/TL 40,544

 

18/04/2024 09:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.