Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Ocak 2023

ads ads ads ads
18/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Ocak 2023

ABD’de süren Halkbank davasında dün ABD Yüksek Mahkemesi tarafları dinledi. Duruşma yaklaşık bir saat sürdü. Halk Bankası’nın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" kapsamında, hakkındaki davanın düşmesi talebiyle yaptığı başvurunun değerlendirildiği duruşmada, kararın daha sonra yazılı olarak açıklanacağı bildirildi. Verilecek karar Halk Bankası’nın lehine çıkarsa dava düşecek. Tersi durumda ise "ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal" suçlamasıyla davanın görülmesine başlanacak.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Aralık ayı nihai enflasyon verileri öncü verileri teyit ederek aylık bazda %0,8 gerileme gösterdi ve yıllık bazda enflasyon %10’dan %8,6’ya geriledi. Almanya Ekonomi Bakanı Habeck, enflasyonun yıl sonuna kadar %5'in altına düşmesini hedeflediğini ve Almanya'nın resesyondan kaçınma şansı konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

Almanya’da yatırımcıların ekonomiye ilişkin hissiyatlarını ölçen ZEW ekonomik beklenti endeksi, geçtiğimiz yıl Şubat ayından sonra ilk kez pozitif değer aldı ve 16,9 olarak açıklandı. ZEW Başkanı Achim Wambach, Ukrayna’daki savaşın başladığı Şubat 2022’den beri ilk kez ekonomik beklentilerin iyileştiğini ve enerji piyasalarındaki toparlanma ile Alman hükümetinin enerjide tavan fiyat uygulamalarının bu iyileşmede etkili olduğunu söyledi. ZEW mevcut koşullar endeksi de eksi 61,4’ten eksi 58,6’ya yükselerek az da olsa toparlanma gösterdi. Euro Bölgesi’nde de ZEW ekonomik beklenti endeksi eksi 23,6’dan 16,7’ye çıkarak Temmuz ayından sonra pozitif değerlendi.

ABD’de imalat sektörünün önemli göstergelerinden olan ve New York bölgesi FED tarafından yapılan New York Empire State İmalat Endeksi sert gerileme gösterdi. Aralık ayında eksi 11,20 olan endeks, Ocak ayında eksi 8,70 beklentisine karşın, eksi 32,90 olarak açıklandı. 6 ay sonrası için tahminler biraz daha pozitif olsa da, mevcut duruma bakıldığında, yeni siparişler, genel iş koşulları gibi alt endekslerde, stoklar hariç tümünde gerileme görüldü. Yarın açıklanacak Philadelphia FED İmalat Endeksi’de ABD imalat sanayisi açısından yakından takip edilecek.

İngiltere’de Kasım ayı işsizlik oranı deişmeyerek %3,7 olarak açıklandı. İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları ise yavaşladı. Kasım ayında 30.500 kişi olarak açıklanan veri, 16.100 olarak revize edildi ve Aralık ayı verisi de 19.800 beklentisine yakın 19.700 kişi olarak açıklandı. Ücret artışlarında da beklentinin üzerinde artış yaşandı ve %6,4 olarak açıklandı. Ortalama gelir endeksi, verinin açıklandığı çeyrek ile bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ölçülüyor.

İsviçre’nin Davos kasabasında devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, bu sene Kovid-19 vakalarının zirveyi gördüğünü ve Çin ekonomisinde büyümenin pandemi öncesi seviyelere döneceğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde 2022 için açıklanan %3 büyüme rakamı, Çin hükümetinin %5,5’lik beklentilerinin altında kalmıştı.

Bugün Euro Bölgesi ve İngiltere enflasyon rakamları açıklanacak. ABD’de perakende satışlar, üretici fiyat endeksi, sanayi üretim endeksi ve bej kitap raporu takip edilecek. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile mevkidaşı Antony Blinken’in ise ABD’de bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

USDTRY 18,784, EURTRY 20,257 ve GBPTRY 23,082 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

18/01/2023 09:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.