Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 19 Şubat 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
19/02/2021

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 19 Şubat 2021

Dün yaşanan gelişmelere baktığımızda yurt içi tarafta KKTC Merkez Bankası yabancı para mevduat ve yasal karşılık hesaplarına uygulanan faiz oranlarını yeniden belirledi. Vadelerinden bağımsız olarak, Merkez Bankası nezdindeki faize tabi ABD Doları mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 0,60’dan yüzde 0,40’a; Euro Mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 0,25’ten yüzde 0,15’e ; İngiliz Sterlini mevduat hesaplarına uygulanan faiz oraı yıllık yüzde 0,30’dan yüzde 0,20’ye indirildi. Merkez bankasından verilen bilgiye göre yenioranlar bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Türkiye tarafında ise  TC Merkez Bankası dünkü PPK toplantısında beklenti dahilinde değişkliğe gitmeyerek   politika faizi olarak belirlediği bir haftalık repo faizini %17’de sabit tuttu. Yapılan açıklamada ise 2021 yılsonu tahmini hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecek olup gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaştırma yapılacaktır dendi. Dolar / TL tarafında ise TCMB faiz kararının ardından 7,00 seviyesinden, sıkı politika duruşunu uzun süre devam ettireceği söyleminin desteğiyle 6,92'ye kadar geri çekildi

Yurt dışı tarafta ise piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın yayımladığı son para politikası toplantısının tutanaklarını takip etti. Tutanaklarda Bol parasal teşviğin zaruri olmaya devam ettiğine yönelik ifade önem arz ederken, kurlardaki gelişmelerin Euro Bölgesi ekonomisine zarar verebileceğine ve tahvil faizlerindeki yükselişlerin sıkılaştırma sinyali içermediğine dair ifadeler ise dikkat çekiciydi

Dün akşam saatlerinde ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'dan kritik açıklamaları takip edildi. Yellen: Trump döneminde koyulan Çin tarifelerini şimdilik koruyacaklarını söylerken, Başkan Joe Biden'ın bu sene yapmayı planladığı büyük alt yapı, iklim ve eğitim yatırım paketinin en azından bir kısmının finanse edilmesi için vergi artışlarının gerekli olacağına dair açıklaması ise piyasalarda tedirginlikle karşılandı.

Öte yandan Pandeminin ABD istihdam piyasası üzerindeki etkilerine yönelik önemli bir gösterge de dün açıkladı. Ülkede işsizlik maaşına başvuranların sayısı bir önceki hafta 861 bin ile tahminlerin oldukça üzerine çıktı.

Haftanın son işlem günün de ise ekonomik takvimde açıklanacak olan yurtdışı PMI dataları, İngiltere Perakende Satışlar rakamları gibi önemli veriler ve FED başta olmak üzere majör merkez bankalarından gelecek açıklamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe  6,9962 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,9687  seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,4112 GBPTL kuru ise  9,7214 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,9937 EUR/TL kuru 8,4592 GBP/TL kuru ise 9,7771 seviyesinden işlem görmeye başladı.

19/02/2021 09:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi, kktc, kıbrıs haberleri,
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.