Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 20 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads
20/10/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 20 Ekim 2020

Yurt içi ve yurt dışındaki sakin veri gündemine bağlı olarak haftanın ilk gününü nispeten yatay tamamladık. Yurt içinde Cumartesi günü açıklanan müjdeli ilave doğal gaz kaynağı haberinin ardından Türk Lirası ve Borsa İstanbul Pazartesi gününü kazançlarla tamamladı. USDTRY %0.5 oranında gerileyerek 7.89’lu seviyelerden işlem görürken, BIST100 ise günü %1 primle kapadı. Geçtiğimiz hafta sonuna doğru Türk Lirasında başlayan ve haftanın ilk gününe taşınan alımlara sebep olarak ise doğal gaz kaynağına ilişkin gelişmeye ilaveten piyasanın bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısından ortalama 200 baz puan artış beklentisinin fiyatlanması gösterildi. Yapılan anketlerde JP Morgan 200, Goldman Saachs ise 300 baz puan artış beklentisi ortay akoydular.

Avrupa ve ABD’den kaydadeğer veri açıklamasının bulunmadığı günde piyasalar korona vaka sayılarına ve ABD’de görüşülen ek mali teşvik paketine odaklandı. ABD hisse senedi piyasaları teşvik paketine ilişkin olumlu beklentilerle dün güne artı yönde başladı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ekonomik destek paketine ilişkin görüşmelerin 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinden önce tamamlanması için Trump yönetimine salı gününe kadar süre verdiğini duyurmuştu. Bu beklentiler dahilinde güne primli başlayan ABD borsalar ve risk iştahı artışı ile değer kaybeden Dolar endeksi, gün sonunda beklenen gelişmelerin olmaması ile günü tam tersi yönde kapadı. Konuya ilişkin Pelosi’nin sözcüsü Drew Hammill’in Twitter hesabından yaptığı açıklamada Hazine Bakanı Mnuchin ile yaptıkları görüşmede aralarındaki farklılıkları daraltmaya devam ettiklerini ve Salı gün  sonunda tasarının geçirilip geçirilemeyeceğine dair netlik olacağını ümit ettiklerini belirtti.

Son olarak İngiltere cephesinde ise Brexit’in son bacağı olan ticaret anlaşması askıda kalmaya devam etmekte. Dün Boris Johnson ofisinden yapılan açıklamada İngiliz ve AB müzakereci David Frost ve Michel Barnier arasındaki görüşme sonrasında AB ile ticaret müzakelerinin devam etmesi için hala bir dayanak olmadığı belirtildi. Yine bu telefon görüşmesine atıfta bulunan Bakan Gove’un parlementoda yaptığı konuşmada Avusturalya tipi çıkış, yani anlaşmasız çıkışa hazır oldukları, Brüksel ile ortak bir anlaşma zemini bulmanın mümkün olmadığı ve ortaya konulan önerilerin egemen eşitler temelinde tutarsız olduğu mesajını verdiği haber sitelerine yansıyan bilgiler arasındaydı. Bu gelişmeler GBPUSD üzerinde baskı yaratmaya devam ederken GBPUSD’nin gün içinde 1.30 direncini denemesine rağmen bu açıklamalar ardından yeniden 1.2970 seviyelerine gerileyerek günü tamamladığını gözlemledik.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,9360 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,8830 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,2780 GBPTL kuru ise 10,21 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,882 EUR/TL kuru 9,2830 GBP/TL kuru ise 10,20 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri açıklaması bulunmazken, yurt dışı tarafta ise Euro bölgesi’nden dış ticaret dengesi ve ABD de ise inşaat izinleri ile konut başlangıçları rakamları takibimizde olacak.

20/10/2020 12:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.