Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 20 Haziran 2024

ads ads ads ads ads
20/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 20 Haziran 2024

Bayram tatili sonrası Türkiye piyasalarını 2 günlük kısa bir hafta bekliyor. Borsa tarafında vergilendirmeye dayalı belirsizliklerden dolayı yaşanan volatilite ardından Cuma gününü 10,471 seviyesinde %0.76 yükselişle tamamlayan endeksin kısa haftada düşük hacimle isle göresi beklenmekte. Bayram tatili sonrasında Türkiye'nin gri listeden çıkabileceğine yönelik beklentilerin ön planda olacağını ve bu durumun endekste yukarı yönlü hareketin devamını sağlayacağı öngörülmekte. 10,390 ilk destek ve 10,655 ilk direnç seviyeleri olacak şekilde takip edilecek.

USDTRY tarafına baktığımızda Dolar endeksindeki değer kazancı kaynaklı 32.50’li seviyelere yükseliş gösteren kurun bu sabah 32.5670 seviyesinden açılış yaptığını görüyoruz. EURTRY 35.068, GBPTRY ise 41.41 seviyelerinden fiyatlanmakta.

Bayram tatili esnasında haber başlıklarına yansıyan dikkat çekici bir gelişme de Fitch raporu oldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini bu yıl için %2,8'den %3,5'e çıkardı. Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki keskin düşüş ve hala güçlü olan iç talep nedeniyle tahminlerin üzerinde büyüdüğü ifade edildi. Kuruluş, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini ise bu yıl için %2,4'ten %2,6 seviyesine yükseltti.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yatırımcı toplantılarına katılmak için Londra'ya gittiği belirtiliyor. Mehmet Şimşek, Ekim 2023'teki ziyaretinin ardından yeniden Londra'da yatırımcı toplantılarına katılacak. Mehmet Şimşek'in dün başlayan Londra temasları, yarına kadar devam edecek. Mehmet Şimşek'in toplantılarda portföy yatırımcıları, başlıca küresel yatırım fonları ve kredi derecelendirme kuruluşları ile bir araya geleceği belirtildi.

Yurtdışı gelişmelere baktığımızda; geçtiğimiz hafta ABD'de Mayıs ayı enflasyon verileri beklentilerin altında açıklanırken düşüş göstermişti. Bazı Fed üyeleri faiz indirimi konusunda daha ılımlı açıklamalarda bulundu. Fed Guvernörü Kugler, ekonomik koşulların öngördüğü gibi gelişmesi halinde Fed'in faiz oranlarını bu yılın ilerleyen zamanlarında düşürmesinin uygun olacağını söylerken, Minneapolis Fed Başkanı da Aralık ayında bir faiz indirimi öngörmenin daha makul olduğu yönünde açıklamada bulundu.

Veri tarafına baktığımızdaABD'de perakende satışlar Mayıs'ta aylık %0,3 olan beklentilerin altında %0,1 oranında artış gösterdi. Sanayi üretimi ise aylık bazda %0.9 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi ve Avrupa Birliğinin (AB) Mayıs ayı enflasyon nihai verilerini yayınladı. Verilere göre, Euro Bölgesi'nde Nisan'da yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon beklentilere paralel Mayıs'ta yüzde 2,6’ya yükseldi. TÜFE, Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,2 oldu. İngiltere’ye baktığımızda ise enflasyonun aylık %0.3, yıllıkta ise yine beklentileri karşılayarak %2 oranında artışa işaret ettiğini gördük. Böylelikle yıllık enflasyon Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Veriler ardından Dolar endeksi günü 104.87 seviyesinden tamamlarken, Altın’ın ons fiyatı 2,342 seviyesinde yatay bir günü geride bıraktı. Brent petrolde ise %0.3 değerinde hafif bir gerileme gözlemlenerek günün 85.07 seviyesinden tamamlandığını gördük.

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yatırımcı toplantılarına katılmak için gittiği Londra ziyareti ardından yapacağı açıklamalar takip edilecek. Yurt dışında İngiltere Merkez Bankası Faiz kararı, Euro BÖlgesi tüketici güven endeksi ve ABD’de inşaat izinleri, konut başlangıçları, haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak.

20/06/2024 09:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.