Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 20 Ocak 2023

ads ads ads ads
20/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 20 Ocak 2023

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında, beklentilere paralel olarak politika faizini %9 seviyesinde sabit bıraktı. Liralaşma stratejisinin devam edeceğine vurgu yapılan karar metninde, 2022’nin ilk üç çeyreğinde güçlü bir büyüme gerçekleştiği, son çeyrekte ise zayıflayan dış talebin etkisinin, iç talepteki görece güçlü seyir ile telafi edildiği ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ABD sanayi üretimi ve New York Empire State İmalat Endeksi verilerinin kötü gelmesinin ardından dikkatler dün açıklanacak Philadelphia FED İmalat Endeksi’ne çevrilmişti. Son beş aydır eksi seviyede bulunan endeks, Ocak ayında biraz toparlanma göstererek eksi 8,9 olarak açıklandı. Aralık ayı da eksi 13,7 seviyesine revize edildi. Mevcut faaliyet ve yeni siparişlere ilişkin göstergelerin Aralık ayına göre iyleşme gösterse de negatifte kaldığı, fiyatlarda yükselişin ise devam ettiği ifade edildi.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvurularına bakıldığında ise başvuruların 190 bin seviyesine kadar gerilediği görüldü. Rakamlar Eylül 2022’den sonra en düşük seviyeyi gösterdi ve iş gücü piyasasında bir bozulma olmadığını teyit etti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Euro Bölgesi’nde enflasyonun çok yüksek olduğunu ve faiz artışlarına verilere bağlı kalarak istikrarlı şekilde devam edeceklerini belirtti. Avrupa Merkez Bankası’nın sıradaki toplantısı 2 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek ve bankanın 50 baz puanlık artışlara devam etmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası 15 Aralık 2022’de gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarını yayımladı. Küresel enerji fiyatlarındaki düşüş, depolardaki doluluk oranı ve havanın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle, piyasaların doğal gaz sorunu konusunda Ekim ayı kadar karamsar olmadığı belirtildi. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan ekonomik yavaşlamanın son çeyrekte daralmaya dönüşmesinin beklendiği belirtilirken, 2023’te en iyi senaryoda bile bölge ekonomisinin %0,5 daralabileceği tahmin edildi.

Bugün Almanya ÜFE ve İngiltere perakende satış verileri takip edilecek.

USDTRY 18,795, EURTRY 20,361 ve GBPTRY 23,266 seviyelerinde fiyatlanıyor.

20/01/2023 09:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.