Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Ekim 2020

ads
21/10/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Ekim 2020

Dün günü olumla tarafta açan yurt içi piyasalardan BIST100 günü %0.42 artıda tamamladı. Türk Lirasına baktığımızda ise USDTRY ve EURTRY’de %0,2 ve %0,5 seviyelerinde yükseliş yaşandı. Piyasayı etkileyecek bir veri akışı bulunmazken Yunanistan’ın S-300 füzelerini Girit’teki NATO atış alanında test etmeye hazırlandığı yönündeki haberler ve buna NATO üyesi ülkelerin ses çıkarmamasına karşılık verilen tepki, yurt içinde huzursuzluk yaratan haber başlıkları arasındaydı. Diğer taraftan haftanın Türk Lirasına etkisi bakımından en önemli olayı olarak addedilen PPK faiz kararına yönelik ekonomist yorumları da piyasanın takibindeki diğer önemli bir başlıktı. Haber sitelerine düşen ekonomist yorumlarında TCMB’nin para politikasının etkinliğini artırmak, dolarizasyon sürecini kırmak ve TL’ye geçişi hızlandırmak için geçen ay olduğu gibi süpriz bir şekilde piyasa beklentisi üzerinde bir artışın olasılıklar dahilinde olduğu belirtildi.

ABD cephesinde son günlerin en önemli konusu olan teşvik paketi piyasalara yön veren konu olarak karşımıza çıkmaya devam ederken yarattığı belirsizlik dolayısı ile USD endeksi günü %0.39 seviyesinde bir gerileme ile tamamladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin tasarı konusunda orta noktada buluşmak için Cumhuryetçilere verdiği 48 saatlik sürenin dün sonuna gelinmesi ardından yeni koronavirüs teşvik paketi tasarısını yazmaya başlayacaklarını açıklamasıyla piyasaya olumlu bir sinyal verirken diğer bir taraftan seçimlerin yaklaşması ve son anketlerde Biden ile Trump’ın arasının daralarak 9 puana gerilemesi tedirginliği artırdı. Başkan adaylarından Biden, seçilmesi durumunda vergileri artırma planını daha önceden paylaşmıştı. Araştırmalar, Biden'ın vergi planının New York ve Kaliforniya eyaletlerinde  $400,000 ve üstü yıllık gelire sahip olan bireyler için % 62'ye varan bir vergi oranı oluşturabileceğini gösteriyor. Trump ve Biden arasındaki farkın son günlerde daralma eğiliminde olması, bu Perşembe sonuncusu düzenlenecek başkanlık münazarasının önemini arttırıyor.  Tüm bu önemli olaylar arasında takip edilen ABD Konut başlangıçları ve inşaat ruhsatları verileri sırasıyla %1,9 ve %5,2 artış ile önceki verilerin oldukça üzerinde gelerek havayı biraz yumuşatarak günün açılmasına yardımcı oldu.

Takip edilen veriler arasında yer alan AB cari işlemler dengesi 17 Milyar EUR beklentiye karşılık 20 Milyar EUR fazla vererek olumlu yönde etki yarattı. Son günlerde artan vaka sayıları dolayısı ile Avrupa ülkeleri’nin salgının ikinci dalgasından daha sert bir şekilde etkilendiği gözlemlenmekte. Günlük vaka sayıları artışlarına bakıldığında listenin en başında Fransa, İspanya ve İngiltere yer alırken, hükümetler ekonomiye zarar vermeden bu dönemi atlatabilmek için kademeli ve bölgelere özel kısıtlama kuralları uygulamaya çalışıyor. Hal böyle iken EUR da son bir haftada %1 oranında değer kaybı yaşanmıştı. Ancak dün itibarıyla genel olarak Dolar endeksinde başlayan değer kaybıyla EURUSD’de de 1.18’in üzerine doğru pozitif yönde bir hareket gözlemliyoruz.

Brexit konusuna baktığımızda ise yine tarihin tekerrür ettiğini ve İngilterenin son tarih olarak belirttiği 15 Ekim tarihinde yine bir netice alınamamasına rağmen, iki tarafın müzakerecileri olan Barnier ve Frost’un dün yeniden bir araya geldiğini gördük. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Boris Johnson AB’nin konumunu değiştirmesi durumunda İngiltere’nin bu yeni temelde görüşmeye istekli olacağını belirtirken, karşı tarafın müzakerecesi Michel Bernier ise kalan kısa zamanı iyi değerlendirmeleri gerektiğini ve kapılarının hala açık olduğu yönünde mesajlar verdi.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,8830 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü .7,8660. seviyesinden kapattı. EURTL kuru .9,301......... GBPTL kuru ise ..10,1860. seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru ..7,8660..... EUR/TL kuru ...9,3220...... GBP/TL kuru ise ..10,20. seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri açıklaması bulunmazken, yurt dışı tarafta ise İngiltere’de enflasyon rakamı takibimizde olacak.

21/10/2020 09:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.