Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Haziran 2022

ads ads ads ads
21/06/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Haziran 2022

Perşembe günü gerçekleşecek TCMB faiz toplantısı öncesi Bloomberg HT’nin 18 kurum ile yaptıpı ankete göre medyan beklenti, politika faizinin %14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde oldu. 16 kurum yıl sonuna kadar faizlarin değiştirilmeyerek %14 seviyesinde tutulacağı görüşünü belirtirken, bir kurum faizlerin %40 seviyesinde, diğer bir kurum ise yıl sonu faizin %9 seviyesinde olacağı tahmininde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşının çözümüne ilişkin girişimlerin ele alındığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gıda krizini çözmek için Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için müşterek çabalara devam ettiklerini belirttiği açıklandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yarın Türkiye’yi ziyarette bulunması bekleniyor. 2018 yılında İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ardından iki ülke ilişkileri kopmuştu. Türkiye’nin dava dosyasını Suudi Arabistana devretmesi ve Erdoğan’ın Riyad ziyareti sonrası ilişkiler tekrardan normalleşmeye başladı.

Brüksel’de dün Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik itirazları müzakere edildi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Madrid zirvesinin son tarih olmadığını müzakerelerin süreceğini söyledi. Kalın, “Türkiye'nin taleplerini ilettik, bundan sonrası karşı tarafın atacağı somut adımlara bağlı.” İfadelerini kullandı. Nato zirvesi 28 – 30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Almanya’da üretici enflasyonu rekor tazeledi. Mayıs ayında %1,6 artış gösteren ÜFE, yıllık bazda %33,6 yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, faizleri Temmuz ayında 25 baz puan artırmaya niyetli olduklarını, Eylül’de de yükseltmeyi planladıklarını açıkladı.

ABD Yatırım bankası Goldman Sachs önümüzdeki yıl ABD ekonomisinin resesyona girme ihtimalini %15’ten %30’a çıkardı. Geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Başkanı Joe Biden resesyonun kaçınılmaz olmadığı görüşünü belirtmişti.

USDTRY 17,317, EURTRY 18,215 ve GBPTRY 21,238 seviyelerinde fiyatlanıyor.

21/06/2022 09:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.