Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Haziran 2024

ads ads ads ads ads
21/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Haziran 2024

Bayram tatili sonrası başlayan kısa haftanın ilk gününde Türk Lirası değer kaybederken borsa olumlu tarafta yer aldı. BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü %2,57 artış, 269 puan yükselişle 10.739 seviyesinden kapatırken, bankacılık sektörü ve iletişim sektörü payları ön plana çıktı. Borsa için olumlu havanın bugün de devam etmesi beklenmekte.

Borsa tarafında olumlu hava esmişse de Türk Lirası için ayni şeyi söyleyemiyoruz. Küresel anlamda ABD tarafında gelen zayıf makro veriler ve ABD’nin Avrupa bölgesi ile faiz anlamında ayrışması risk iştahını azaltarak Dolar endeksinin yükselmesine sebep oluyor. Bu durum tüm gelişmekte olan para birimlerini ters yönde etkilerken Türk Lirası’na baktığımızda diğer para birimlerine kıyasla daha fazla baskı altında kaldığını görüyoruz. Günün ilk yarısını sakin geçiren USDTRY dün günü 32.8140 seviyesinden tamamladı. USDTRY günlük bazda %0.87 artış yaşarken, EURTRY %0.8 ve GBPTRY de %0.62 seviyelerinde yükselişle günü tamamladılar. Bugün açılışta USDTRY 32.8660, EURTRY 35.22 ve GBPTRY 41.61 seviyelerinde fiyatlanmakta.

Dün Türkiye’de açıklanan verilerden tüketici güven endeksi Haziran ayında yüzde 2,7 oranında azalarak 78,3 oldu ve yıl içindeki en düşük seviyeye ulaştı.

Diğer taraftan vergi gelirlerinin artmasıyla birlikte Merkezi yönetim bütçesi Mayıs ayında 219,4 milyar TL fazla kaydetti. Böylelikle Kasım ayından bu yana ilk kez bütçede fazla görüldü.

Olumsuz tarafta kalan bir diğer veri ise Net YP rezervlerinin geçtiğimiz hafta sonuna göre 47.52 milyar USD’den 47 milyar Dolara gerilediği yönündeki açıklama oldu.

Yurt dışı tarafa baktığımızda İsviçre Merkez Bankası politika faizini beklentilerin aksine 25 baz puan indirimle yüzde 1,25'e çekerken Norveç Merkez Bankası indirimi bu yıl için erteleyeceği sinyalini verdi. Avrupa’da başlayan indirimlere kıyasla ABD’den gelen soru işaretli makro veriler dolayısıyla temkinli duruş sergilemesi iki taraf arasında ayrışma yaşanmasına sebep olmakta. Fazi farkından doğan reel getiri Dolar talebinin güçlü kalmasına sebep olan unsurlardan bir tanesi. EURUSD paritesi ise 1,09’lardan başladığı serüvene 1.07 destek seviyesi olarak devam etmekte.

Dün takip edilen diğer önemli bir faiz kararı ise İngiltere Merkez Bankası’nınkiydi. Hedef enflasyon seviyesine ulaşılmasına rağmen para politikası toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Hem maaş baskılarının devamı hem çekirdek enflasyon hem de hizmetler enflasyonu faiz indirim sürecinde BOE'nin karşısına engel olarak çıkıyor. BOE'nin Ağustos ayında faiz indirimine gitme olasılığı piyasalarca %50'den fazla ihtimal ile fiyatlanıyor. Gelen ekonomik verilerde yavaşlama sinyallerinin görülmesi bu olasılığın artmasına neden olabilir.

ABD tarafında takip edilen verilerden cari açığın 237.6 milyar USD ile beklentileri aşan bir seviyeye ulaştığını gördük. Ayrıca dün açıklanan yeni konut başlangıç ve inşaat izin rakamları da beklentileri katşılamayarak negative tarafta yer aldı. Faiz indirimi kararı için yakından takip edilen ilk işsizlik başvuru rakamları ise beklentilerin biraz üzerinde 238bin olarak açıklandı. Zayıf gelen verilere rağmen küresel risk iştahındaki zayıflama ile tercih edilen para birimi olan Dolara yönelim sonucunda Doalr endeksi %0.4 civarı bir yükseliş kaydederek 105.636 seviyesinde yükseldi.

Bugün hem Avrupa hem ABD'de PMI imalat ve hizmet verileri açıklanacak. Ekonomik öncü göstergeler, ekonominin gücü hakkında bilgi verecek. Ayrıca İngiltere’de perakende satış rakamları da takip edilecek.

 

21/06/2024 09:27
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.