Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Mayıs 2024

ads ads ads ads
21/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 21 Mayıs 2024

Türkiye tarafında olumlu seyir haftanın ilk günü de kendini gösterirken Türk lirası’ndaki yatay seyir kendini korumaya devam etti. USDTRY günü hafif gerileyerek 32.20 seviyesinden tamamlarken, EURTRY ve GBPTRY  günlük olarak sırasıyla 34.9670 ve 40.9670 seviyelerinden tamamladı. Özellikle haftalıkta USDTRY için %0.24 bir gerileme kaydedildiği görüldü. BIST100’deki alım iştahı devam ederken endeks günü %0.9’luk bir artışla 10,739.57 seviyesinden tamamladı.

Veri akışının sakin olduğu günde yatırımcıların dikkatini çeken konu başlıkları arasında Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in TRT Haber’e verdiği röportajın detayları yer aldı. Son günlerde rezervlerde yaşanan iyileşmeye değinen Mehmet Şimşek bu rezervi oluşturmak için piyasadan döviz almamış olmasalardı USDTRY kurunun 30lu seviyelerin altına gerileyeceği yönünde açıklamada bulundu. Ayrıca sözlerine geçen sene enflasyonun yükselmesine yol açan deprem, kur, KDV asrtışı gibi etkenlerin de bu yıl devrede olmayacağını dolayısı ile enflasyon konusunda hedeflerine ulaşmak konusunda emin adımlarla ilerlendiğini ekledi. Swaplarla ilgili uygulanan kısıtlamalara ilişkin soruya ise Şimşek swap vadelerinde “6 ay sonrası, 1 yıl sonrasını önceliklendirerek adım atacağız” şeklinde yanıt verdi. Şimşek swap kısıtlamalarının kademeli kaldırılmasına ilişkin “Hangi zamanda hangi sıralamayla hangi dozda neyi yapacağımıza program çerçevesinde karar vereceğiz” diye konuştu.

Dün açıklanan tek veri Mart 2024 dönemine ilişkin Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) oldu. 2024 Mart sonu itibarıyla, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2023 yıl sonuna göre yüzde 3,7 azalışla 317,0 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 3,4 artışla 634,7 milyar dolar oldu.

Yurt dışı tarafta Suudi Arabistan devlet medyası, Kral Selman bin Abdulaziz'in rahatsızlığından dolayı bir aydan kısa bir süre içinde ikinci kez tıbbi testlerden geçeceğini bildirmesi, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasında ölmesi ve İsrail’de kabine değişikliğinin petrole ters yönde etki edip etmyeceği takip edilmekte. OPEC+'nın arz konulu toplantısı öncesinde jeopolitik gerilimlerde son dönemde yaşanan artışa rağmen zayıflık işaretleri görülüyor. Brent petrol günü %0.59’luk bir düşüşle 83.22 seviyesinden kapamış durumda. Yatırımcılar, Haziran başında grubun ikinci yarıya ilişkin tedarik politikasını belirleyecek olan OPEC+ toplantısını sabırsızlıkla bekliyor, ancak piyasa gözlemcileri büyük ölçüde mevcut kısıtlamaların kaldırılmasını bekliyor.

FED faiz indiirmine dair beklentiler canlanırken, altın ve gümüşteki artış dün de devam etti. Altın %0,5, Gümüş ise %1e yakın artışla günü onus 31.75 Dolardan tamamladı.

Diğer taraftan bitcoin’deki yükseliş de dikkat çeken bir diğer gelişme oldu. Etherium’un %13.3, bitcoin’in ise %6 civarında yükseliş kaydetmesinin ardında bu hafta açıklanması beklenen ABD’deki Etherium ETF başvurularının sonucu olduğu belirtiliyor. Bloomberg’in ETF analistleri Twitter üzerinden, daha önce yüzde 25 olarak açıkladıkları onay ihtimalini, yüzde 75 olarak yenilediklerini duyurdular.

Bugün ABD tarafında Botic, Waller ve Barkin’in de aralarında bulunduğu birçok FED yetkilisinin açıklamaları, Avrupa tarafında ise ticaret dengesi verisi takip edilecek.

 

21/05/2024 08:58
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.