Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
22/10/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Ekim 2020

Türkiye piyasalarında birkaç gündür hakim süren olumlu hava dün de devam etti. Dolar endeksinin değer kaybettiği ve bugün açıklanması beklenen faia kararının artış yönünde olacağına dair konsensus sayesinde Türk Lirası Amerikan Doları karşısında %0.4 değer kazancı yaşayarak 2 haftadan sonra ilk kez 7.85 seviyesinin altını test etme şansı buldu. Veri akışının bulunmadığı günde, piyasaya pozitif yansıyabilecek tek haber akışı olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bölgesel kalkınma, teknoloji ve inovasyon alanlarına destek vermek amacıyla girişimcilerin ve yatırımcıların hizmetine sunulmak üzere 750 milyon liralık kaynak içeren Kalkınma fonunun devreye alındığı yönündeki haberi oldu. Bunun yanı sıra TCMB’nin geleneksel yöntemle gerçekleştirdiği repo ihalesinde ortalama faizin %13.31 ile Ağustos 2020’den bu yana gerçekleştirilen ihalelerde en yüksek seviyede gerçekleşmesi bugün yapılacak faiz kararı toplantısı öncesi faiz artışı beklentilerini perçinledi.

ABD tarafında yakından takip edilen teşvik paketi görüşmelerinde hala bir neticeye varılamamsı hisse senedi piyasalarının karışık bir seyir izlemesine sebep oldu. Temesilciler Meclisi Başkan’ı Pelosi’nin yakın zamanda teşvik paketi üzerinde anlaşılacağı yönündeki umudunun devam ettiğini belirtmesine rağmen Donald Trump’tan gelen, Pelosi ve Senato Demokrat lideri Schumer’in muhteşem ABD için teşvikte doğru olanı yapmaya istekli görmediği yönündeki mesaj moralleri bozdu. ABD’de ekonominin durumuna ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Bej kitap yayınlandı. Raporda ekonomik faaliyetin 12 bölgenin çoğunda ılımlı büyüme hızıyla artmaya devam ettiği ancak görünümün belirsiz olduğu belirtildi.

Kördüğüm haline gelen İngiltere/AB ticaret anlaşması müzakerelerinde dün AB Konseyi Başkanı Charles Michel’den İngiltere’ye bir anlaşma istemeleri durumunda bazı konularda geri adım atmaları gerektiği yönünde uyarı niteliğinde açıklama geldi. Müzakereciler arasındaki görüşmelerin önümüzdeki haftaya kadar süreceği ve AB müzakerecisi Bernier’in istenilirse anlaşmaya varmanın olasılıklar dahilinde olduğu yönündeki açıklamasıyla İngiliz sterlini Amerikan Doları karşısında dün bir miktar daha değer kazanarak 1 haftalık değer artışını %1 oranına taşıdı. Veri takviminde takip edilen en önemli veri olarak karşımıza çıkan İngiltere enflasyon verisi ise Yıllık %0.5 ile beklentileri karşılayıp, önceki açıklanan rakam olan %0.2’nin oldukça üzerinde açıklandı.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,8660 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü .7,81. seviyesinden kapattı. EURTL kuru ..9,2680..... GBPTL kuru ise .10,27..... seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru ..7,8220..... EUR/TL kuru ...9,2650...... GBP/TL kuru ise ..10,2740. seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Tüketici Güven endeksi ve TCMB Faiz Kararı piyasalar açısından oldukça önem arz ederken, yurt dışı tarafta ise ABD İşsizlik Maaşı başvuruları ile 2. El konut satış rakamları yanı sıra AB ve Almanya’da açıklanacak Tüketici Güven endeksi takibimizde olacak.

22/10/2020 08:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.