Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Haziran 2022

ads ads ads ads
22/06/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Haziran 2022

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bugün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prens Selman’ı Ankara’da kabul edecek. Görüşmede iki ülke ilişkileri başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak. Ayrıca, iki ülke arasında bir dizi ticari anlaşmanın da imzalanması bekleniyor. Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ardından Selman’ın Türkiye’ye ilk resmi ziyareti olacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve Türkiye - Birleşik Krallık ikili ilişkileri yanında, Rusya-Ukrayna savaşı ve Ukrayna’daki tahılın güvenli şekilde ülkeden çıkarılması konularının ele alındığı açıklandı.

Perşembe günü Türkiye’ye geleceği açıklanan ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo’nun önce Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile, Cuma günü ise TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşeceği açıklandı.

Ukrayna’dan güvenli tahıl koridorunun açılabilmesi için bu hafta Türkiye’den askeri bir heyetin Rusya’ya gideceği, 10 gün içerisinde ise Rusya ve Ukrayna heyetlerinin yanı sıra, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Oliveira Guterres’in katılacağı bir toplantının Türkiye’de gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nato Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın Nato üyeliğiyle ilgili duruşunu netleştirmesini istedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD ekonomisi için resesyon tehlikesi görmediklerini, daha istikrarlı bir ekonomiye doğru geçiş sürecinde olduklarını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden bugün kongreye benzinde geçici vergi muafiyeti yapma çağrısında bulunacağını açıkladı.

Bugün Türkiye tüketici güven endeksi, İngiltere TÜFE ve ÜFE verileri ile, Euro Bölgesi tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

USDTRY 17,341, EURTRY 18,196 ve GBPTRY 21,212 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

22/06/2022 09:15
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.