Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Mayıs 2022

ads ads ads
20/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Mayıs 2022

ABD Ulusak Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkililer tarafından dile getirilen endişelerinin, konuşulup çözülebileceğine inanıyoruz." Açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanını ağırladı. Üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurusu hakkında, ABD’nin güçlü bir destek sunduğunu, Finlandiya ve İsveç’in NATO’yu güçlendireceğini açıkladı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ise yaptığı konuşmada, Finlandiya’nın güçlü bir NATO müttefiki olacağını söyledi. Niinisto, “Türkiye'nin üyeliğimizle ilgili tüm endişelerini açık ve yapıcı bir şekilde görüşmeye açığız. Bu görüşmeler zaten gerçekleşti ve önümüzdeki günlerde devam edecek." İfadelerini kullandı. İsveç Başbakanı Andersson, İsveç’in 200 yıllık askeri tarafsızlık ardından yeni bir yol seçtiğini belirtti. Andersson, “Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkelerle farklı düzeylerdeki sorunları çözmek için diyalog halindeyiz." Açıklamasını yaptı.

ABD Senatosu Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım paketini onayladı. Paket, ABD Başkanı Joe Biden’ın imzası sonrası resmileşecek.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Rusya'nın saldırısının sona ermesinin ardından Ukrayna'nın yeniden inşasına yardımcı olmak için, ABD'nin dondurulan Rus Merkez Bankası varlıklarına el koymasının yasal olmayacağını söyledi.

İngiltere’de Nisan ayı enflasyonu yıllık bazda %9 ile 40 yıllık zirveyi gördü. Aylık bazda ise enflasyon %2,5 yükseldi. Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık bazda %7,4 ile değişiklik göstermezken, AB’de ise yıllık bazda enflasyon %8,1’e yükseldi. Enflasyondaki yükselişte en büyük etken enerji fiyatları oldu.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, “Politika faizlerinin göreceli olarak hızlı bir şekilde negatif bölgeden çıkarılması ve para politikasını kademeli şekilde normalleştirmeye devam etmemiz gerekli.” Açıklamasını yaptı. Rehn, 10 yıldan uzun süre sonra yapılacak ilk faiz artırımının bu yaz gerçekleşmesini beklediğini de belirtti.

Bugün Almanya ÜFE ve Türkiye ile Euro Bölgesi tüketici güven endeksi verileri açıklanacak.

USDTRY 15,957, EURTRY 16,884 ve GBPTRY 19,885 seviyelerinde fiyatlanıyor.

20/05/2022 09:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.