Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Mayıs 2024

ads ads ads ads
22/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Mayıs 2024

Olumlu havanın korunduğu Salı günü Türkiye’de konuşulan ana gündem maddesi Yapı Kredi’nin satışına yönelik çıkan haberler oldu. Koç Holding Yapı Kredi'nin %61,2'sini 8 milyar dolara satma iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada "Holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir" ifadesini kullandı. BIST 100 endeksi, Yapı Kredi'nin %61,2'sinin First Abu Dhabi Bank'a satılacağı yönündeki haber akışının etkisiyle 11 bin seviyesini test etti. Bankacılık endeksinde de yüzde 6'ya varan prim kaydedildi. Yapı Kredi hisseleri tavan olurken, Koç Holding de yüzde 7'ye yakın artış kaydetti. Günün ilerleyen saatlerinde Reuters'ın haberine göre Koç Holding, sahip olduğu Yapı Kredi Bankası hisselerinin satışı için First Abu Dhabi Bank ile ileri aşama görüşmelere geçerken, konuya yakın bir kaynak fiyat konusunda sıkı pazarlık yürütüldüğünü ve anlaşma sağlanması halinde işlem büyüklüğünün 8 milyar dolar seviyelerinde olabileceğini belirtti. Bu gelişmeler ışığında BIST100 günü %1.45 oranında yükselişle tamamladı.

 

Diğer taraftan yurt dışı bankaların Türkiye lehine yaptığı açıklamalar da piyasalardaki olumlu gidişata destek verir nitelikteydi. Barclays, EEMEA bölgesi içinde yüksek carry trade sağlaması sebebiyle Türk bankalarının tahvillerine yönelik tavsiyesini 'orta ağırlık'tan 'ağırlık artır'a yükseltğini açıklarken, Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü belirtti.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da olduğu BofA ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları “İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

Bu gelişmeler ışığında günü 32.1970 seviyelerine kadar gerileyerek tamamlayan USDTRY bugün açılışta 32.204 seviyesinden fiyatlanmakta. EURTRY dün günü 34.9750 seviyelerinden, GBPTRY ise 40.942 tamamalarken gün açılışında sırasıyla 34.9550 ve 40.9360 seviyelerinde hafif aşağı yönlü bir açılış sergilemekteler.

Veri gündeminin sakin olduğu yurt dışı piyasalarda takip edilen en önemli veri ALmanya ÜFE verisi oldu. Önceki dönemde, yıllık bazda %2,9 gerileyen ÜFE, Nisan ayında %3,1 gerileme beklentisine karşın %3,3 geriledi.

ABD tarafında yılan hikayesine dönen faiz indirimi konusuna ilişkin dün FED yetkililerinden gelen açıklamalar takip edildi. Önceleri bu yıl içinde 3 faiz indiriminden yana olduğunu belirten Cleveland FED Başkanı Loretta Mester son gelişmeler ışığında 3 faiz indiriminin fazla olabileceğini söylerken enflasyonun gidişatına dair daha fazla kanıt beklemeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca San Fransico Fed Başkanı Daly de faizlerde bir ayarlama yapmak için bir aciliyet görmediği yönünde açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar ardından bugün açıklanacak FED tutanakları faiz indirimine ilişkin ipuçları verme ihtimali dolayısıyla yakından takip edilecek.

Veri takvimine bakıldığında İngiltere ÜFE ve TÜFE yanı sıra ABD konut satışları öne çıkan very açıklamaları olarak karşımıza çıkmakta.

 

 

22/05/2024 10:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.