Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Temmuz 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
22/07/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 22 Temmuz 2020

Piyasada yaşanan gelişmelere baktığımızda korona virüsüne yönelik haberler dün ön plandaydı. Oxford Üniversitesi, klinik çalışmaları süren koronavirüs aşısının güvenli olduğunu ve bağışıklık sistemini desteklediğini açıkladı. ABD'de ise insanlar üzerinde denenmeye başlanan aşının son aşamasına 27 Temmuz'da başlanacak. Bu iki önemli gelişmenin yanında Avrupa Birliği’nin yeni teşvik paketi de piyasaları desteklemeye devam ediyor.

AB liderlerinin görüşmelerinde meblağ üzerinde anlaşma sağlanamaması ile yeniden yapılan toplantıda anlaşmaya varıldı ve  karara göre 390 milyar euro hibe, 360 milyar euro ise düşük faizli kredi olarak sunulacak. Avrupa Birliği üyesi 27 ülke liderinin, Kovid-19 salgınının ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan 750 milyar avroluk kurtarma programında anlaşmaya varması sonrası euro  da dolar karşısında yükselişini sürdürdü.

Öte yandan Amerika Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da Kovid19 konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Trump; salgının ne yazık ki daha iyi bir hal almadan önce daha da kötüleşeceğini, ülkenin özellikle güney bölgelerinde artan vakaları kontrol altına almak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Ek olarak Trump; Aşı ve tedavi geliştirme konusunda gayet iyi gittiklerin sözlerine ekledi. Trump’ın Kovid19’a ‘Çin Virüsü’ demesi ise dikkatleri çekti.

Diğer yandan piyasaların gündeminde yarın gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu’nun toplantısı var. Toplantı sonrasında TCMB faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler ise bankanın faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 6,8570  seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,8254 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 7,8667 GBPTL kuru ise 8,6884 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,8347  EUR/TL kuru 7,8847  GBP/TL kuru ise 8,6921 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri açıklanmazken yurt dışı tarafta ise Amerika’dan Mevcut ev satışları ve Ham petrol stokları takibimizde olacak.

22/07/2020 09:50
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.