Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
23/10/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Ekim 2020

Türk Varlıklar için oldukça önemli bir gün olan Perşembe günü, PPK kararı öncesi faiz indirimi beklentileriyle USDTRY 7.80 altına kadar gevşerken, CDS primi ise uzun zamandan sonra 500 puan altına sarktı. Yerli  ve yabancı uzmanlardan alınan görüşlerde 175-200 baz puan artırımın gerekli ve yerinde olacağı açıklamarına rağmen saat 14:00’da yapılan toplantı sonrası politika faizinde bir değişime gidilmemesi kararı alındı. Açıklanan kararda para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe gidilerek Geç Likidite penceresinde uygulanacak MB borç verme faiz oranı ile Gecelik Borç verme Faiz oranı arasındaki fark’ın 300 baz puan olacağını açıkladı. Buna göre GLP faiz oranı %14.75 olarak güncellendi. Yazılı metinde ise iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiği, ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğiliminin belirginleştiği belirtilirken enflasyondaki yüksek seyire vurgu yapılarak seyir iyileşme gösterene kadar likidite tedbirlerinin sürdürüleceği ifade edildi. Açıklamanın hemen ardından USDTRY kuru 7.95 seviyesinin üstüne kadar yükselirken, EURTRY ve GBPTRY de sırasıyla 9.4175 ve 10.4310 seviyelerine ulaştı. Dün Türkiye tarafında takip edilen diğer önem arz eden rakamlardan Tüketici Güveni bir önceki değere göre düşüş kaydederek 81.90 seviyesinde açıklanırken TCMB’nin 16 Ekim tarihli net uluslararası rezervleri de 1,33 milyar dolarlık artış ile 18.42 milyar dolar olarak açıklandı. Yine 16 Ekim Haftasında yurt dışı yerleşiklerin DİBS ve Hisse stoklarında ise sırasıyla 17,4 ve 28,4 milyon dolarlık azalış açıklandı.

Yurt dışındaki gelişmelere baktığımızda AB başmüzakerecisi Michel Barinier’in görüşmeleri yüz yüze yürütmek için Londra’ya gitmiş olması ticaret anlaşması bakımından olumlu olarak karşılandı. Bu gelişme sonrasında önümüzdeki hafta görüşmelerden çıkacak açıklamalar yakından takip edilecek.

ABD tarafında ise dün Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin yeniden teşvik paketinin seçim öncesine yetiştirileceği konusunda umutlu olduğu yönündeki  açıklamaları ABD hisse senedi piyasalarına açılışta destek verdi. Günün bir başka önemli olayı ise Başkan adaylarının seçim öncesi son canlı yayın münazarası oldu. Münazara esnasında özellikle Çin ve Rusya ilişkileri konusunda gerginlik yaşanırken, Başkan Trump’ın Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’i yeni yardım paketini seçimden önce onaylamak istememekle suçladı. Yardım paketine ilişkin son açıklama ise Beyaz saray ekonomi danışmanı Kudlow’dan geldi. Bu açıklamaya göre iki grup arasında ciddi politik farklılıklar bulunmakta. Bu gelişmeler ardından borsalar günü hafif artı yönde kaparken dolar endeksi ise yeniden 93 seviyesi üzerine çıkmayı başardı. ABD’de takip edilen önemli verilerden Haftalık İşsizlik Başvuru rakamı 860,000 beklentiye karşılık 787,000 olarak açıklanırken 2. El konut satışları da 6.54 milyon ile aylık bazda %9.4 artışa işaret ederek ekonomik toparlanma adına pozitif sinyal verdi.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,8120 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü..7,937... seviyesinden kapattı. EURTL kuru ....9,3880... GBPTL kuru ise ...10,3870... seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru ...7,9530.... EUR/TL kuru ...9,3840...... GBP/TL kuru ise ...10,3840..... seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri açıklaması bulunmazken, yurt dışı tarafta ise İngiltere’de Tüketici Güveni, Perkaende Satışlar ve PMI verileri, ABD ve Avrupa Bölgesinde ise PMI verileritakibimizde olacak.

23/10/2020 08:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.