Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Haziran 2022

ads ads ads
23/06/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Haziran 2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman dün Ankara’da bir araya geldi. 2 saat süren görüşme sonrası iki ülkenin dışişleri bakanlarının imzasıyla ortak bildiri yayımlandı. Bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ve kültürel ilişkiler dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir işbirliği döneminin başlamasına yönelik ortak kararlılık güçlü şekilde vurgulandı. Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ardından gerilen ilişkiler, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Riyad ziyareti sonrası yeni bir döneme girmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de Suudi Arabistan heyeti ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ikili ticari ilişkilerin kolaylaştırılması, sürdürülebilir gelişimi ve yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi konularını ele aldıklarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve TCMB işbirliği ile gerçekleştirilen tüketici eğilim anketi tarihi dip seviyeyi gördü. Haziran ayında bir önceki aya göre 6,2 oranında azalan endeks, 63,4 olarak açıklandı. Endeksin 100’ün üzerinde olması tüketici güveninde iyimserliği gösterirken, 100’ün altında olması ise tüketici güvenindeki kötümser havaya işaret ediyor. Endeks içerisinde, mevcut dönemde hanenin maddi durumu, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi ve genel ekonomik beklenti gibi maddeler bulunuyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell yarıyıl sunumunu yayımladı. Yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının sürmesi gerektiği belirtilen sunumda, gelecek aylarda, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar aranacağı bildirildi. Ayrıca sunumda, “Enflasyon risklerine karşı son derece dikkatliyiz ve fiyat istikrarını sağlamak için gerekli önlemleri almaya kararlıyız.” İfadeleri kullanıldı.

İngiltere’de enflasyon Mayıs verilerine göre yıllık bazda %9,1 ile 40 yılın zirvesinde seyrediyor. Nisan ayında %2,5 artış gösteren enflasyon, Mayıs ayında %0,7 ile yavaşlasa da yükselmeye devam etti.

Bugün TCMB faiz kararı açıklanacak. Beklenti politika faizinin %14 seviyesinde sabit bırakılması yönünde. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ABD, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi PMI verileri takip edilecek.

USDTRY 17,350, EURTRY 18,341 ve GBPTRY 21,273 seviyelerinde fiyatlanıyor.

23/06/2022 09:08
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.