Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Mayıs 2024

ads ads ads ads
23/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Mayıs 2024

BİST-100 endeksi, dünkü işlem gününe; 35 puan civarında yükselişle başladı. Yukarı tarafta 11.024,52 puan seviyesinin test edilmesi sonrasında, endekste geri çekilmeler ortaya çıktı ve günün sonunu; sadece yüzde 0,04 oranında yükselişle, 10.899,28 puandan yatay-pozitif noktaladı.

Bugün Piyasalarda gözler Türkiye Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi.

Para Politikası Kurulu Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. Toplantının ardından karar metni ile birlikte faiz kararı belli olacak.

Kurul en son mart ayında politika faizinde değişikliğe gitti. Politika faizi yüzde 50'ye yükseltildi.
Nisan ayı toplantısında ise Banka, faizi sabit tuttu.

Ekonomistlerle yapılan anketlerde, bu toplantıda da faiz oranının değişmeyeceği öngörülüyor.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı‘nda açıklamalarda bulundu. Şimşek: ‘’Enflasyon TCMB'nin ortaya koyduğu şeklide Mayıs'ta yıllık bazda zirve yapacak. Sonra para politikası ve maliye politikası adımlarıyla hızlı düşecek’’ ifadelerine yer verdi.

Amerika Merkez Bankası Fed’in 30 Nisan-1 Mayıs toplantısına ait tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, Fed yetkililerinin faiz indirimi için yeterince güveni olmadığı sinyali verdi.

Fed bilanço küçültme kaynaklı oluşabilecek türbülans riskini azaltmak için 1 Mayıs’ta bilanço küçültme miktarını Haziran’dan itibaren aylık 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indireceğini duyurmuştu. Tutanaklar, neredeyse tüm yetkililerin bilanço küçültme sürecini desteklediğini gösterirken birkaç yetkili ise bilanço küçültme miktarının önceki seviyelerde kalmasını destekleyebileceklerini belirtti.

Goldman Sachs CEO'su David Solomon dün yaptığı açıklamada, Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşürmesini beklemediğini söyledi.

Solomon'un yorumları, Fed'in bu yıl en az bir faiz indirimi yapacağı yönündeki piyasa beklentileriyle çelişiyor. Fed'in 30 Nisan-1 Mayıs politika toplantısına ilişkin tutanakların açıklanmasının ardından, faiz belirleyicilerin enflasyonun gevşemesinin önceden düşünülenden daha uzun sürebileceğini düşündüklerini göstermesinin ardından, yatırımcılar Çarşamba günü bu yıl birden fazla faiz indirimine ilişkin tahminlerini azalttı.

Petrol, Fed’in toplantı tutanaklarındaki yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu göstermesi üzerine düşüşünü sürdürdü.

Brent dördüncü seansta varil başına 81 dolara düştü ve ABD ham petrolü 77 dolara yaklaştı. 

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Merkez Bankası'nın son toplantısına ilişkin tutanakların, Fed yetkililerinin enflasyonun yapışkanlığına ilişkin endişelerini ortaya koymasının ardından karıştı ve üyelerin olası faiz indirimleri konusunda çekingen göründüğü görüldü.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin düşmesinin ardından hızla yükselen altın fiyatları normalleşmeye başladı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, son verilerin dezenflasyon sürecinin beklenenden daha uzun sürebileceğini gösterdiğini ve bazı banka yetkililerin gerekmesi halinde faiz oranlarını artırmaya açık olduğunu ortaya koydu. Fed tutanakları sonrası altın fiyatları düşüşe geçti. 

Altının spot piyasadaki ons fiyatı  2.369,77 dolar seviyesinde işlem görüyor. Gram altın da Şu sıralar 2454 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın ise şu sıralarda 4.013,53 lira seviyesinde seyrediyor.

Son günlerde oynaklığın hayli azaldığı kurda, dünkü işlem gününde Dolar TL kurunda 32,18 seviyesinden yataynegatif kapanış gördük. Yeni günde ise şuan için 32,203 seviyelerinde işlem görüyor. Eur TL Kuru 34,857, STG TL kuru da 41,088 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

23/05/2024 10:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.