Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Ocak 2023

ads ads ads ads
23/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Ocak 2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim kararı için 10 Mart’ı işaret etti ve Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak kararı 10 Mart’ta açıklayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki mesajını yineleyerek, seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı teleffuz etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB’nin herhangi bir kur hedefi olmadığını ve rezervlerdeki artışın kura olumlu yansıdığını söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili yayımladığı raporunda, Türkiye’nin uluslararası rezervlerindeki iyileşmenin sürdürülebilir olmadığını belirtti. Raporda, seçim öncesinde yüksek oranda olan negatif faizler, maaş artışları, genişletici maliye ve kredi politikaları, devam eden döviz talebi ve yüksek cari açığın, Türk Lirası ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıyı artıracağına dikkat çekildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel durgunluk konusunda birkaç ay öncesine göre daha iyimser olduklarını ancak dünya genelindeki ekonomik toparlanmanın hala kısmi ve dengesiz olduğunu söyledi. Georgieva, “En büyük endişem bu krizi atlattığımızda daha fazla eşitsizlik daha fazla borç, açık ve hala devam eden bir iklim krizi görebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Almanya’da üretici fiyat endeksi Aralık ayında %0,4 geriledi ve 3 ay üst üste gerileme kaydetmiş oldu. Beklenti ÜFE’nin eksi %1,2 olarak açıklanmasıydı. Ancak enerji maliyetlerindeki düşüşün sınırlı kalması, beklentinin gerçekleşmemesine neden oldu. Yıllık bazda ise ÜFE %21,6 artış gösterdi.

Brezilya ve Arjantin’in, bölgesel ticareti artırmak ve ABD dolarına bağımlılığı azaltmak amacıyla ortak para birimine geçiş için görüşmeler yaptığı açıklandı.

Bugün Türkiye ve Euro Bölgesi tüketici güven endeksi açıklanacak.

USDTRY 18,803, EURTRY 20,480 ve GBPTRY 23,346 seviyelerinde fiyatlanıyor.

23/01/2023 08:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.