Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Şubat 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
23/02/2021

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 23 Şubat 2021

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma günü seans kapanışının ardından yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan" olarak güncelledi.

Geçtiğimiz haftayı 7,0 seviyesi altında kapatan Dolar/TL  kuru kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in kararı sonrası yeni haftaya sakin başladı. Ancak günün devamında yükselişe geçti ve son saatte 7,06’ya çıkarak günlük bazda %1 üzerinde primlendi. Dün ayrıca Türkiye tarafında açıklanan ekonomik verilerde piyasalar Şubat ayına ait Kapasite Kullanım Oranı verisini izledi ve veri %74.9 olarak gerçekleşti. İmalat Güveni ise Şubat ayında yükseliş yaşadı ve 109.3 oldu. İmalat Güveni geçtiğimiz ay 107.0 olarak gerçekleşmişti

Bugün ise gözler FED başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi'nde yarıyıl Para Politikası Raporu sunumunda olacak. Powell’ın sunumunda enflasyon ile ilgili beklentilere karşın gevşek para politikası tutumuna yönelik yapacağı yorumlar önemli olacaktır.

Euro bölgesinde ise yeni haftada Almanya’dan gelen ekonomik veriler izlendi. Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü(IFO) tarafından yapılan açıklamaya göre İş dünyası beklentilerini gösteren IFO İş Ortamı Endeksi Şubat ayında 92.4 olarak kayıtlara geçti. Piyasalardaki beklentiler ise 90.5 seviyeleri idi. Ifo Baş Ekonomisti; özellikle sanayi tarafında ciddi toparlanmalar görüldüğünü ve üretim planlarında güçlü yukarı yönlü ivme görüldüğünü belirtti.

Yeni günde ise Euro bölgesi enflasyon verisi takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği bu veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artabilir. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat Euro’nun son zamanlardaki değer kazanımları ve güçlü duruşu ile birlikte koronavirüs pandemisinde kısıtlamalar bu hedefe ulaşmayı oldukça zorlaştırıyor. Bu sebeple gelecek olan veri yakından takip edilmeli.

 

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe  6,9637 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,0144 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,5253 GBPTL kuru ise  9,8629 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,0160 EUR/TL kuru 8,5375 GBP/TL kuru ise 9,8765 seviyesinden işlem görmeye başladı.

23/02/2021 09:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi, kktc, kıbrıs haberleri,
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.