Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Mayıs 2022

ads ads ads
24/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Mayıs 2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyaretinde Türkiye aleyhine yaptığı konuşmaları hatırlatarak, "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Bundan sonrasını kendi düşünsün." İfadelerini kullandı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz hafta Ankara’nın F-16 savaş uçaklarını modernleştirmek ve yeni savaş uçakları satın alma projesininin engellenmesi için ABD’de yoğun lobi yapmıştı. Ayrıca Erdoğan, "Hazırlıklar bitince operasyon başlayacak." Açıklamasını yaparak, Suriye’nin kuzeyinde yeni bir operasyon olabileceğinin sinyallerini verdi.

AA Finans’ın yaptığı ve 17 ekonomistin katıldığı ankette, ekonomistlerin tamamının Perşembe günü TCMB faiz kararında bir değişiklik beklemediği açıklandı. Politika faizinin %14’de sabit bırakılmasını bekleyen ekonomistlerin yıl sonu politika faiz beklentisi de %14 seviyesinde oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarına göre, yıl sonu enflasyon beklentisi %46,44’ten %57,92’ye çıktı. Yıl sonu USDTRY beklentisi ise bir önceki ankette 16,85 iken, bu anket döneminde 17,57 oldu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Temmuz ayında faiz artışlarına başlayabilecekleri ve Eylül sonunda negatif faiz döneminin sona erebileceğini belirtti.

Davos Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşma gerçekleştiren IMF Başkanı Kristalina Georgieva, "2022'nin zor bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte birçok ülkede emtia fiyat şoku geliyor. Petrol fiyatı düştü ama gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor." İfadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova'nın şu anda hedefinin Çin ile bağları geliştirmek olduğunu, Batı ile yeniden ilişkiler kurulması tekliflerini değerlendireceğini, ancak böyle bir ihtiyaç olduğundan emin olmadıkların söyledi. 

Litvanya, 22 Mayıs itibarıyla Rusya'dan petrol, elektrik ve doğalgaz ithalatını sonlandırdığını açıkladı.

USDTRY 15,976, EURTRY 17,036 ve GBPTRY 20,080 seviyelerinde fiyatlanıyor.

24/05/2022 08:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.