Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Mayıs 2024

ads ads ads ads ads
24/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Mayıs  2024

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün  politika faizini ikinci kez üst üste yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde sistemde oluşan likidite fazlasını sterilize etmek için ilave adımlar atılacağı belirtildi.

TCMB'nin karar metninde aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği mesajı yinelendi.

Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğu da  ifade edildi.

BİST-100 endeksi, dünkü işlem gününe; 30 puan civarında düşüşle başladı. Günün devamında da satış ağırlıklı işlemler etkili olurken, seansın sonunu da; 10.792,53 puandan negatif noktaladı.

TCMB’nin dün açıkladığı 17 Mayıs haftasına ilişkin rezerv verilerine göre, brüt döviz rezervleri; 4 Milyar 346,46 Milyon Dolar artışla, 78 Milyar 549,45 Milyon Dolar’a yükseldi. Altın rezervleri de; aynı haftada 376,77 Milyon Dolar artışla, 60 Milyar 575,82 Milyon Dolar seviyesine yükseldi. Böylece, TCMB brüt rezervleri toplamda 139 Milyar 125,27 Milyon Dolar seviyesine yükseldi. T


ABD Hazine Bakanı Janet Yellenİtalya'da düzenlenen G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi yaptığı basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Filistin bankalarının İsrail muhabir bankalarıyla bağlantısının kesilmesine yol açacak adımlar atma tehdidinden endişe duyduğunu ifade etti.

Gazze'deki yıkıcı insani durum ile hem Gazze'de hem de Batı Şeria'da giderek zorlaşan ekonomik koşullara odaklandıklarını belirten Yellen, ABD yaptırımlarının Gazze'deki Filistinlilere meşru insani yardım yapılmasına engel olmadığından emin olmak için yönetmelik yayımladıklarını ve insani yardım gruplarına erişim sağladıklarını kaydetti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyonda endişe noktasını aşmadıklarını, bu sebeple faiz indirimlerinin beklenenden geç gelebileceğini söyledi.

Petrol, piyasada zayıflık işaretleri görülmesiyle üç ayın en düşük seviyesinde işlem gördü.

Brent ham petrolü varil başına 81 dolar civarında pek değişmezken, ABD ham petrolü 77 doların altında kaldı

Bugün Türkiye’de Turizm İstatistikleri açıklanacak.


Kurlar; Dolar/ TL 32,226, EUR/TL 34,838, STG/TL 40,896

 

24/05/2024 09:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.