Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Nisan 2024

ads ads ads ads
24/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Nisan 2024

Avrupa Birliği zirvesinin dış ilişkiler oturumunda ele alınan Orta Doğu başlığıyla ilgili sonuç bildirisi açıklandı.

Bildiride İran'ın İsrail'e saldırısının liderler tarafından oybirliği ile kınandığı ve İran'a yönelik yaptırımların genişletilmesine karar verdiği belirtildi.

Zirvenin ilk gün oturumlarının sona ermesinin ardından basına açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel de yaptırımların içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Gazze mesajları da tekrarlandı

Bildiride, Gazze'deki krizin acil ateşkes, esirlerin serbest bırakılması ve insani yardımların engelsiz ulaştırılması yoluyla sonlandırması gerektiği anımsatıldı.

Bildiride ayrıca, Avrupa Birliği'nin iki devletli çözüme bağlılığı vurgulandı. Lübnan'daki duruma da değinilen bildiride Avrupa Birliği'nin bu ülkeye güçlü desteği yinelendi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Joachim Nagel, verilerin tahminlerini doğrulaması halinde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını indirebileceğini söyledi.

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon Salı günü yaptığı açıklamada, Amerikan ekonomisinin güçlü olmaya devam ettiğini ancak bir "stagflasyon" dönemine girebileceğini söyledi.

Stagflasyon , stagnasyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükselmektedir.

Bu endişeye rağmen Amerikan ekonomisinin büyümeye devam ettiğini söyledi.

Bankanın yöneticisi ayrıca mevcut jeopolitik durumun muhtemelen İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana "en karmaşık ve tehlikeli" olduğunu söyledi.

Altın, Orta Doğu geriliminin azaltılmasıyla sağlanan iki günlük düşüşün ardından denge bulmaya çalışıyor.

Altın, bu haftanın sonlarında açıklanacak olan ve Fed'in faiz rotasına daha fazla ışık tutabilecek ABD verileri öncesinde sakin seyrediyor.

Külçe altın, Orta Doğu'da gerilimin azalmasının güvenli liman talebini olumsuz etkilemesiyle haftanın ilk iki seansında neredeyse yüzde 3 düştükten sonra ons başına 2.300 dolar civarında işlem gördü.

Petrol, stok verileri ve İran yaptırımlarına odaklanmayla kazancını koruyor.

Petrol, ABD'de ham petrol stoklarının azaldığını gösteren raporun ve yatırımcıların İran'a yeni yaptırımlara yönelik ilerlemeyi izlemesinin ardından kazançlarını korudu.

Brent Salı günü yüzde 1,6 yükseldikten sonra varil başına 88 doların üzerinde sabit kalırken, ABD ham petrolü 83 dolara yakındı. 

İran-İsrail arasındaki tansiyon düştü, savaş çanlarının sesi kısıldı. Türkiye açısından döviz kuruna ilişkin belirleyici olan kritik faiz verisi ise yarın açıklanıyor.

Ekonomistler sürpriz beklemiyor; Merkez Bankası'nın faizi yüzde 50'de sabit tutacağını tahmin ediyor. Deutsche Bank gibi önemli kuruluşların öngörüsü de bu yönde.

Tüm bunların ışığında döviz kurları;

Dolar/TL, 32,573, EUR/TL 34,863, STG/TL  40,573

 

24/04/2024 10:04
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.