Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Şubat 2021

ads ads ads ads
24/02/2021

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 24 Şubat 2021

Dolar/TL bir taraftan ABD tahvillerindeki yükseliş bir diğer taraftan ise Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemi kapsayan Merkez Bankası (TCMB) rezerv kayıplarına ilişkin tartışmalarla baskı altında.

TL'de dün görülen negatif ayrışma Kasım ayı başından beri yaşanan %20'yi aşan değer kazancının ardından geldi. Kasım ayı başından beri TL benzer para birimlerinden açık ara pozitif ayrışmış ve kendisini takip eden en iyi ikinci para biriminin iki katından da fazla değer kazanmıştı.

Öte yandan TCMB bu sabah itibarıyla TL zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 baz puan artırıldığı belirtildi. Buna göre Türk Lirası mevduatlarda 3 aya kadar yüzde 6 olan zorunlu karşılık 8'e çıkarıldı. TCMB'nin atılan bu adımın etkisine ilişkin açıklamayı kısa sürede yapması bekleniyor ama ekonomistler tarafından gelen yorumlarda piyasalara 600 milyar TL veren TCMB’nin, para politikasında sıkılığın dozunu artırmak için piyasadan biraz daha TL çekmek istediği yönünde.

Yurt dışı tarafta ise dün Fed Başkanı Jerome Powell'ın gerçekleştirdiği sunum takip edildi. Başkan Powell; bu yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomik aktivite normal ve olumlu seyretse dahi, Amerikan merkez bankasının önünde, pandemi döneminde yapılan teşvikleri azaltması için çok zaman olduğu sinyalini verdi.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne hitap eden Powell, “Ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerinden  çok uzak bir noktada  olduklarını ve kayda değer bir ilerlemenin sağlanmasının biraz zaman alacağını belirtti.

Dün yapılan  bir diğer açıklamada ise  ABD’nin yeni yönetim ekibinin Türkiye'ye yönelik S-400 çağrılarına devam ettiği görüldü. Dışişleri Bakanlığı'nın ardından Savunma Bakanlığı da ABD'nin S-400 konusundaki duruşunun değişmediğini vurguladı. Pentagon sözcüsü “Türkiye’yi S-400’lerin teslimatı konusunda ilerlememeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Euro bölgesinde ise piyasalar dün gelen enflasyon verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Euro bölgesinde tüketici fiyat endeksi Ocak ayında yıllık bazda beklentilere paralel olarak yüzde 0.9 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise yine beklentilere paralel olarak yüzde 0.2 olarak gerçekleşti. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat pandemi sebebiyle kısıtlamaların gerçekleşmesi ve Euro’nun güçlü duruşu merkez bankasının bu hedefe ulaşmasını zorlaştırmaya devam etmekte.

Haftanın üçüncü işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan GSYİH verisini takip edecek. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artabilir. Amerika kanadına baktığımızda ise açıklanacak olan Yeni Konut Satışları ekonomik verisi dolar endeksinde hareketliliği artırabilir.

 

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe  7,0160  seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,1020 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,6282 GBPTL kuru ise  10,0209 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,1447 EUR/TL kuru 8,6737 GBP/TL kuru ise 10,1271 seviyesinden işlem görmeye başladı.

24/02/2021 09:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.