Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Kasım 2020

Piyasalarda bugün

ads
25/11/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Kasım 2020

Haftanın ilk işlem gününde yerli talebin etkisiyle sert yükselerek 7.8836 seviyesinden kapatan Dolar/TL kuru, Salı gününe de yükselişle başladı. Dün ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aktif rasyosu hesaplamasını kaldırma kararı aldı. Mayıs ayından bu yana uygulamada olan aktif rasyosu 31 Aralık tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak.

Yapılan açıklamada ise COVID-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin yüksek olduğu bir dönemde, pandemi sürecinin piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olan en az seviyeye indirmek ve bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla Aktif rasyosu hesaplanmasına son verilmesine ve buna ilişkin tüm Kurul Kararlarının 31.12.2020 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmasına karar verildiği belirtildi

Kur ise aktif rasyosu uygulamasının kaldırılmasıyla gerileme kaydetse de öğle sonrası işlemlerde düşüşünü geri alan dolar/TL yeniden yükselişe geçerek 8 seviyesini aştı.

Yurt dışı tarafta ise dün Almanya 3. Çeyrekte çeyreklik bazda %8,5 oranında büyüme kaydederken; yıllık bazda 3.çeyrekte %3,9 oranında daralma yaşadı. Açıklanan veriler beklentilerin bir miktar üzerinde geldi.

ABD tarafında ise Tüketici Güven endeksi korona virüs salgınında vaka sayılarının yeniden artmasının Amerikalıların ekonomi ve iş piyasası beklentilerinde düşüşe yol açmasıyla Kasım ayında üç ayın en düşük seviyesine geldi. Açıklanan endeks 101,4 seviyesinden 96,1 seviyesine düştü.

ABD piyasalarında ise Şükran Günü sebebiyle tatile girmeden önce bugünkü işlem gününde büyüme rakamları, İşsizlik Maaşı Başvuruları ve akşam saatlerinde ise FED toplantı tutanakları açıklanacakken öte yandan Covid-19 Pandemisi"ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışları,  ABD ve AB 'nin yeni teşvik paketlerine dair olası gelişmeler takip edilecek. Bugün ayrıca İngiltere'de hükümetin yıllık harcama programını açıklaması bekleniyor. Türkiye tarafı ise veri açısından bugün sakin.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,9460 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,9982 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,5091 GBPTL kuru ise 10,6864 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,9571 EUR/TL kuru 9,4664 GBP/TL kuru ise 10,621 seviyesinden işlem görmeye başladı.

25/11/2020 09:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.