Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Mayıs 2022

ads ads ads
25/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Mayıs 2022

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Stontenberg, “İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvuruları tarihi önemde. Türkiye'nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım. Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek zorundayız. Türkiye terör saldırılarından en fazla mağdur olan ülke. NATO içinde herhangi bir müttefik ülkeden açık ara daha fazla." İfadelerini kullandı. Ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün İsveç ve Finlandiya’dan heyetlerin NATO üyelik başvurularına ilişkin istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gideceği açıklandı.

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD’li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına izin veren ve bugün sona erecek istisnanın uzatılmayacağını bildirdi. Şubat ayında gelen yaptırımlar ile ABD'li finans kuruluşlarının Rus tahvillerinde alım satım işlemi gerçekleştirmeleri engellenmişti. Ancak Rusya’nın yapacağı kupon ödemelerinde istisnaya gidilmiş ve ülkenin ödeme yapmaya devam etmesinin önü açık bırakılmıştı. İstisnanın kaldırılması ile Rusya’nın yatırımcılara ödeme yapmasının engellenmesi amaçlanıyor. Rusya’nın temerrüde düşme riski artmış olacak.     

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya’ya karşı 30-31 Mayıs’ta AB Konseyi’inde gündeme getirilmesi planlanan yeni yaptırım paketini kabul etmeyeceğini açıkladı. Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasına yönelik AB'nin sunduğu tekliflerin yetersiz olduğunu söyleyen Orban, söz konusu yaptırımların yürürlüğe girmesi durumunda Macaristan'da ciddi krize neden olacağını ve ülkesinin enerji güvenliğini tehlikeye atacağını belirtti. AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ise yaptığı bir açıklamada, AB zirvesinin Rusya'nın petrol ambargosuna bir çözüm bulma olasılığının düşük olduğunu bildirdi.

Bugün Almanya GSYİH ve 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen ABD Merkez Bankası toplantı tutanakları yayımlanacak.

USDTRY 16,184, EURTRY 17,331 ve GBPTRY 20,291 seviyelerinde fiyatlanıyor.

25/05/2022 08:58
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.