Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Ocak 2023

ads ads ads ads
25/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Ocak 2023

Türkiye’de seçim tarihi belirsizliği ve İsveç ile yaşanan gerginlik haftanın konuları olmaya devam ederken, BIST100’ün Pazartesi gününü ekside kapatması ardından dün de ayni yönde hareketler izlendi ve endeks günü %0.7 oranında kayıp yaşayarak 5367 seviyesinde tamamladı. Türk Lirası’na bakıldığında ise USDTRY’nin 18.80 seviyelerinde kalmaya devam ettiğini gördük. Avrupa’dan gelen PMI verilerinin EURUSD ve GBPUSD üzerindeki etkilerine parallel ise EURTRY’nin %0.25 yükseliş, GBPTRY’de ise %1’e yakın daralma gözlemledik. Türkiye gündeminde yer alan önemli haber başlığı ise Türkiye’nin Şubat’ta Finlandiya ve İsveç ile yapılması planlanan üçlü görüşmeyi, Stockholm’da hafta sonu yaşanan protesto gösterilerine karşı misilleme olarak ertelediği yönündeki açıklamalar oldu.

Yurt dışı tarafta tüm dünya piyasalarına etkisi olan ABD’deki bilanço açıklamaları devam ederken, resesyon beklentileri gölgesi altında beklentilerin altında gelen açıklamalar moralleri bozup hisse senedi piyasalarını aşağı çekmesine rağmen gün sonu açıklanan PMI verileri sayesinde kayıpların bir kısmının geri alınmasına olanak sağladı. İmalat PMI verisi 46,2 seviyesinden 46 seviyesine çekilmesi beklenirken beklentilerin üzerinde 46,8 olarak açıklandı. Servis PMI verisi ise 44,7’den 45 seviyesine yükselmesi beklenirken, beklentilerin üzerinde yükselerek 46,6 seviyesine geldi. Her ne kadar PMI verileri analist beklentilerinin üzerinde açıklanmış olsa da, 50 seviyesinin altında olması ekonomik etkinliğin azaldığı olarak yorumlandığından tehlikenin hala devam ettiğine de işaret olarak algılanmakta. Richmond Fed İmalat Endeksi anketi ise Ocak ayı için -5 olarak açıklanması beklenirken -11 olarak açıklandı, önceki veri 1.

ABD verileri ekonominin hala daralma bölgesinde bulunduğuna işaret etmesine rağmen Euro bölgesinden gelen Bileşik PMI verisi 50 sınırını aşarak 50.2 seviyesinde açıklanarak EUR para birimi için yüzleri güldürdü. Açıklama ile beraber EURUSD yukarı yönlü hareketini günü %0.1 oranında yükselerek 1.089 seviyesinde tamamladı.

Öte yandan Birleşik Krallık PMI verisi beklentinin üzerinde geriledi ve daralma bölgesinde kalmaya devam etti. Verinin ardında GBPUSD paritesi 1,2264 seviyesine kadar gerilese de kayıplarının bir kısmını geri aldı ve günü 0,32% kayıpla 1,2333 seviyesinde tamamladı.
 

Bugün Avrupa’da Almanya IFO endeksi, İngiltere ÜFE, ve ABD’de mortgage başvuruları takip edilirken, Türkiye’de ise TCMB Reel Kesim Güven endeksi, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve Perakende Sektörü Güven endeki izlenecek.

USDTRY 18.804, EURTRY 20,4850 ve GBPTRY 23,1672 seviyelerinde fiyatlanıyor.

25/01/2023 08:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.