Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Şubat 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
25/02/2021

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 25 Şubat 2021

Dünkü işlem gününe; TCMB’nin, TL Zorunlu Karşılık Yükümlülükleri için tüm vadelerde 200 Baz puanlık artışa geçmesi ile başladık. Gün içerisinde ABD tahvil faizlerindeki yükselişin küresel piyasalarda baskıya neden olması ile TL varlıkları da baskı altına girerken, aybaşından bu yana kurlarda en yüksek, borsada en düşük seviyeler test edildi.

Dolar/TL bir taraftan ABD tahvillerindeki yükseliş bir diğer taraftan ise Kasım'dan beri uygulanan ve yabancı yatırımcıların Türkiye piyasalarına yeniden dönüşünü getiren politikaların sürdürülüp sürdürülmeyeceğine ilişkin endişelerle baskı altında.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde kamuoyunda 128 milyar dolarlık kayıp döviz rezervleri ile ilgili tartışmalar takip edildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; rezervlerin kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldığını belirtti. Döviz rezervleri ile başlayan tartışmalar kısa sürede yerini kabine revizyonuna ilişkin tartışmalara bıraktı. Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın yeniden kabinede görev alma olasılığına ilişkin söylentiler ise piyasada baskı oluşturmuş durumda.

Dün yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere, bazı kaynaklar görevlendirmenin gündemde olduğunu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararında temkinli olacağını, eğer atayacaksa da Albayrak'ın ekonomi dışında görev alabileceğini söylüyorlar.

Bir diğer gelişme ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 3.5'ten yüzde 4'e yükseltti. Ekonominin 2020 yılında yüzde 1.1 büyüyeceğini öngören kurum 2022 büyüme tahminini ise yüzde 4'ten yüzde 5'e çıkardı.

Yurt dışı tarafta ise Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da dün yılın son büyüme rakamları ön plandaydı. Almanya ekonomisi yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,3 büyürken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,7 daraldı. ABD’de ise ocak ayına ait yeni konut satışları faizlerdeki düşük seyirden destek bularak %4,3 seviyesinde beklentilerin üzerinde açıklandı. Fed Başkanı Powell ise ekonominin desteğe ihtiyacı olduğu görüşünü tekrarlarken, enflasyona dair endişesinin olmadığını vurguladı.

Bugün açıklanacak verilerde ise Almanya’dan gelecek olan Tüketici Güveni ve Amerika’dan gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından yararlanma başvuruları verileri küresel bazda dolar endeksindeki hareketliliği artırabilir.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe  7,1447  seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,1648 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,7131 GBPTL kuru ise  10,1303 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,1889 EUR/TL kuru 8,7536 GBP/TL kuru ise 10,1827 seviyesinden işlem görmeye başladı.

25/02/2021 09:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi, kktc, kıbrıs haberleri,
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.