Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 26 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
26/10/2020
HK

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 26 Ekim 2020

Yurt içi piyasalarda haftanın son günü, Perşembe günü gerçekleştirilen PPK toplantısı kararının tepkileri takip edildi. Son 1 haftada faiz artışı beklentileriyle %1.4 civarında değer kazanan Türk Lirası kararın hemen ardından kazançlarını silerken, Cuma günü ise 7.9772 seviyesini test etti. CDS primi yeniden 500 üzerine çıkarken, BIST100’deki satışlar beklendiği kadar yoğun gerçekleşmedi. Yeni haftaya başlarken Türk Lirası’nın yönü bakımından 27/10/2020 tarihinde Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılar ile yapacağı toplantıda vereceği mesajlar büyük önem arz etmekte. Bunun yanı sıra Türkiye açısından bir risk unsuru olan Azerbeycan ve Ermenistan arasındaki sıcak temasın bir ateşkes metni ile son bulduğu haberleri Türk Lirası bakımından olumlu etki yaratabilecekken, hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Başkanı Emanuel Macron arasında islam karşıtlığına dair gerçekleşen sözlü atışma ve Pentagon sözcüsü Hoffman’ın Türkiyeyi S-400 hava savunma sistemini test ettikleri için ciddi şekilde kınadığı  yönündeki açıklamalar bu etkinin gecikmesine yol açabilir.

Yurt dışı tarafta Cuma günü haber akışına yansıyan en önemli haberlerden biri koronavirüs salgını ile ilgili oldu. Avrupa’da vaka artışlarından dolayı alınan tedbirlerde daha fazla sıkılaştırmaya gidilirken, İspanya’da ikinci kez genel OHAl ilan edildi. Buna karşın ABD’den gelen olumlu sayılabilecek bir haber yüreklere su serpti. Cuma günü haber sitelerine yansıyan habere göre Remdesivir ABD Gıda ve İlaç idaresi tarafından koronavirüs tedavisinde uygulanabilecek ilk tedavi olarak onay aldı. Bu olumlu gelişme ile risk iştahında artış ve dolayısı ile USD endeksinde de tekrardan aşağı yönlü hareket gözlemlendi. İngiltere cephesinde takip edilen ticaret anlaşması müzakerelerine dair ise rekabet garantileri başlığında ilerleme kaydedildiği, ancak özellikle balıkçılık başlığı altında hala büyük fikir ayrılıkları olduğu bilgisi medya ile paylaşıldı. İngiltere açısından karşımıza çıkan bir diğer gelişme ise ilk ticaret anlaşmasının Japonya ile imzalarının atılması oldu. Anlaşmanın 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Veri açıklamalarına baktığımızda Avrupa ve ABD’de imalat ve hizmet PMI verileri öne çıkmaktaydı. Sırasıyla 55,0 ve 49,4 beklenen Almanya imalat ve hizmet PMI’lar 58,0 ve 48,9 açıklanırken 53,0 ve 47,0 beklenen Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI’lar 54,4 ve 46,2 oldu. Bu açıklamalara bakıldığında imalat sektöründeki toparlanmanın henüz hizmet sektöründe görülmediğini gözlemliyoruz. Ayni şekilde İngiltere’den gelen imalat ve hizmet PMI verileri 53,3 ve 52,3 olarak açıklanırken, yine hizmet sektörü PMI’ının beklentileri karşılayamadığını gördük. İngilteere’de açıklanan bir diğer önemli veri ise perakende satışlar verisiydi. Veri %1.5 aylık artışa işaret ederek beklentileri aşmayı başardı. Cuma gününün en son verileri olan ABD imalat ve hizmet PMI rakamları ise Avrupa’da gözlemlediğimiz trendin tam tersine sırasıyla 53,3 ve 56 seviyelerinde açıklanarak hizmet PMI’ının beklentileri aşması ile sonuçlandı.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,9530 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü..7,9650... seviyesinden kapattı. EURTL kuru..9,4475.... GBPTL kuru ise ...10,3880... seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru ...7,9820.... EUR/TL kuru ...9,4420...... GBP/TL kuru ise ....10,3960.... seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Reel sektör Güven endeksi ile Kapasite Kullanım oranı karşımıza çıkarken, yurt dışı tarafta ise ABD’de açıklanacak olan Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri ve Tüketici Güveni verileri takibimizde olacak.

26/10/2020 09:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.