Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 26 Mayıs 2022

ads ads ads
26/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 26 Mayıs 2022

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin dün gerçekleşen görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın, “Terör örgütlerine mensup kişilerin iadesini talep ettik. Bugüne kadar iade taleplerimize olumlu bir cevap almadık.” İfadelerini kullandı. Görüşmelerin gelecek günlerde de süreceğini belirten Kalın, Türkiye'nin güvenlik kaygıları, somut adımlarla belli bir takvim çerçevesinde karşılanmadığı takdirde sürecin ilerleyemeyeceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Tutanaklarda yer alan ifadelere göre, Fed üyelerinin çoğunun merkez bankasının önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık faiz artışının gerekliliği konusunda hemfikir olduğu görüldü. Enflasyonun ekonomik performans için önemli bir tehdit haline geldiği belirtilirken, devam eden küresel arz sorunlarının, Rusya-Ukrayna savaşının ve Çin'deki koronavirüs karantinalarının enflasyonist riskler oluşturduğu ifade edildi.

ABD yönetimi, geçtiğimiz gün Rusya’nın ABD’li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına izin veren ve dün sona erecek istisnanın uzatılmayacağını bildirmişti. Rusya Maliye Bakanlığı, tüm kısıtlamalara rağmen dış kamu borcuna yönelik ödemeleri gerçekleştirmeye devam edeceğini açıkladı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Almanya ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla %0,2 büyüdü. Geçen yılın ilk çeyreğine göre ise GSYİH %3,8 arttı. Kovid-19 salgını öncesi açıklanan 2019 son çeyreğe göre ise büyüme %0,9 aşağıda kaldı.

Günün en önemli açıklaması TCMB faiz kararı olacak. Genel beklenti politika faizinde değişikliğe gidilmeyeceği ve %14 seviyesinde tutulacağı yönünde. Ayrıca ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile ABD GSYİH verileri açıklanacak.

USDTRY 16,380, EURTRY 17,497 ve GBPTRY 20,583 seviyelerinde fiyatlanıyor.

26/05/2022 09:01
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.