Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 26 Mayıs 2023

ads ads ads ads
26/05/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 26 Mayıs 2023

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün gerçekleştirilen toplantıda beklentilere paralel olarak politika faizini %8,5 seviyesinde sabit bıraktı. Karar sonrası yayımlanan metinde, kurulun, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak, deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşünde olduğu belirtildi. Ayrıca, güncel veriler deprem bölgesinde ekonomik faaliyetin beklenenden hızlı toparlandığını göstermekte, orta vadede depremin Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkide bulunmayacağı belirginleşmektedir ifadeleri de metinde yer aldı.

19 Mayıs haftası verilerine göre TCMB rezervlerinde gerileme devam etti. TCMB verilerine göre, brüt rezervler 3,5 milyar dolar geriledi ve 101,6 milyar dolar oldu. Net rezervler eksi 0,2 milyar dolar ile tarihi düşük seviyeleri görürken, swap hariç net rezervler eksi 60,3 milyar dolar oldu.

Almanya ekonomisi 2023 1. çeyrekte %0,3 daraldı. 2022 4. çeyrekte de %0,4 daralan Alman ekonomisi teknik resesyona girmiş oldu. Alman ekonomisinin özellikle düşen tüketici harcamalarından olumsuz etkilendiği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Mayıs ayı öncü imalat PMI ve Ifo iş iklimi endeksinde de bozulmalar görülmüştü. İmalat PMI 44,5 seviyesinden 42,9 seviyesine gerileyerek ekonomide daralmaya işaret etmiş ve pandemi döneminden sonraki en düşük değerini almıştı. Bunun yanında reel kesim beklentilerinde, Ukrayna savaşının başladığı tarihten bu yana en sert bozulma görülmüş ve Ifo iş iklimi beklentiler endeksi 91,7’den 88,6’ya gerilemişti.

Almanya GfK tüketici güveni ise Mayıs ayında 1,6 puan artışla eksi 24,2 seviyesinde açıklandı. GfK tüketici güveni son 8 aydır yükselse de, yapılan açıklamada, tüketici güveninin net bir artış eğilimi göstermediği ve artış hızının yavaşladığı belirtildi. Daha iyimser ruh halinin, esas olarak üzerinde anlaşmaya varılan ücret artışları nedeniyle önemli bir gelir artışı beklentisinden kaynaklandığı ifade edildi. Bununla birlikte, tüketici duyarlılığının hala çok düşük olmasının, özel tüketimin bu yıl Almanya'daki genel ekonomik kalkınmaya önemli bir katkı sağlamayacağını gösterdiği belirtildi.

ABD tarafında ise büyüme verileri daha olumluydu. İlk tahminlere göre %1,1 büyüyen ABD ekonomisi, güncellenen verilere göre 2023 1. çeyrekte %1,3 büyüdü. ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğindeki büyümesinde, tüketici harcamaları, ihracat, federal kamu harcamaları, eyalet ve yerel kamu harcamaları ile konut dışı sabit yatırımlardaki artış etkili oldu. Aynı dönemde özel stok yatırımları ve konut sabit yatırımlarında ise azalış görüldü.

Bugün Türkiye’de turizm istatistikleri yayımlanacak. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, kişisel tüketim harcamaları, kişisel gelirler ve Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Pazar günü ise Türkiye 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleşecek.

 

Son günlerde 20’li seviyelere ataklarını hızlandıran USDTRY anlık olarak 19,800 seviyelerinde fiyatlanıyor. Son bir ayda TL’nin USD karşısında %3’e yakın değer kaybı görülüyor. EURTRY 21,466 ve GBPTRY 24,665 seviyelerinde fiyatlanıyor.

26/05/2023 09:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.