Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27 Kasım 2020

Piyasalarda bugün

ads
27/11/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27 Kasım 2020

Göstergelerdeki bozulma, rezervlerdeki kayıp ve kredi genişlemesi ile baskı altında kalan TL’nin jeopolitik gelişmelerle de değer kaybetmesiyle dolar kuru ay içinde 8,58’e yükselerek tarihi zirveyi görmüştü. Politikada değişikliğe gidilmesi, faiz artışı ve reform açıklamalarıyla son 2 haftada sert düşüş yaşayan kur, bu hafta doların küresel piyasalarda zayıfladığı, gelişen ülke paralarının da risk iştahı ile değer kazandığı ortamda negatif ayrıştı. TL’de yaşanan düşüşte ise AB ile olan gerilim ve tepki alımlarının etkili olduğu gözlemleniyor.

Öte yandan dün TÜRK-İŞ Kasım ayı açılık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre 2020 Kasım ayında;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516,67 TL’ye yükseldi. Ekim ayında bu rakam 2.482,28 TL idi.

Dün öğleden sonra açıklanan, Avrupa Merkez Bankası’nın 29 Ekim tarihinde yapmış olduğu toplantının tutanaklarında ise; büyüme, istihdam ve enflasyon üzerinde Pandemi kaynaklı risklerin yüksek olduğu, bildirildi. Öte yandan tutanaklar ile birlikte Covid 19 pandemisine karşı ekonomiyi desteklemeye yönelik daha fazla yardım geleceğinin sinyali verildi. Piyasalar ise Aralık ayından önce bir müdahale beklemiyor. Bu sebeple 10 Aralık’ta biraraya gelecek olan Avrupa Merkez Bankası Yönetim konseyi önemli olacaktır.

Bir diğer gelişme ise Türkiye Merkez Bankası tarafından geldi. Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile zorunlu karşılıklarda reel kredi büyümesi şartı kaldırıldı. Bunun yanında zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gidildi. Tebliğ'e göre: Türk Lirası zorunlu karşılıklar oranı vadesiz, 1 aya kadar ve 3 aya kadar vadeli mevduatlar için yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkarıldı.

ABD tarafının Şükran Günü tatilinin devamında "Black Friday" nedeniyle yarım gün açık olacağı yeni işlem gününde ise; "Covid-19 Pandemisi"ne dair rakamlar ve aşı çalışmalarına yönelik haber akışlarını ve TCMB’nın açıklayacağı ekonomik güven endeksini öncelikli olarak takip edeceğiz.

 

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,9513 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,8691 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,3737 GBPTL kuru ise 10,5092 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,8215  EUR/TL kuru 9,3330 GBP/TL kuru ise 10,460 seviyesinden işlem görmeye başladı.

27/11/2020 09:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.