Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27 Mayıs 2024

ads ads ads ads ads
27/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi  27 Mayıs 2024

Mayıs aynın son haftasına girerken geride bırkatığımız hafta karşımıza çıkan açıklamaların Türk Lirası ve Türkiye ekonomisi adına olumlu yönde kalmaya devam ettiğini gördük. Para politikası kurulunun faizi %50 olarak sabit bırakması, Fitch’in piyasa erişimindeki iyileşmenin Türk bankaları için yakın Vadeli refinansman risklerinin azalacağı yönünde beklentileri olduğunu açıklaması ve Hazine ve Maliye bakanı Şimşek’in Türkiye’nin CDS’inin 1 yıl içinde 200 baz puan seviyesinin altına gelebileceğini vurgulaması piyasaya pozitif yönde etki eden gelişmeler olarak karşımıza çıktı.

Son dönemdeki gelişmeler ışığında 32.20’li seviyelere sabitlenen USDTRY Cuma günü 32.2270 seviyesinden kapanırken bugün güne 32.22 seviyesinden açılış yaptı. EURTRY ve GBPTRY ise sabahın erken saatlerinde sırasıyla 34.95 ve 41,057 seviyelerinden işlem görüyor. Bugün Türkiye’de kapasite kullanım oranı ile imalat güven endeksi açıklanacak.

Cuma günü yurt dışında açıklanan verilere baktığımızda Dayanaklı mal siparişlerinde pozitif bir sürpriz yaşandı, aylık bazda %0,8 daralma beklenirken %0,7 artan dayanaklı mal siparişleri $284,1 milyara yükseldi. Tüketici enflasyon beklentisi 1 yıl için %3,5 seviyesinden %3,4 beklentisinin altında %3,3 olarak kayda geçerken 5-10 yıllık uzun vade enflasyon beklentisi ise %3,1 seviyesinde sabit kalması beklenirken %3 seviyesine daralma gerçekleştirdi. FED’in enflasyon takip etmek için tercih ettiği kişisel tüketim harcamaları verisi ise önümüzdeki hafta Cuma günü açıklanacak. ABD’den gelen veriler ardından özellikle enflasyon projeksiyonlarının düşüş göstermesi endekslere olumlu yönde yansıdı.

Dolar endeksi Cuma günü geri çekilmesine devam ederken günü %0.38 düşüşle 104.6 seviyesinden tamamladı. Dolarda yaşaşnan değer kaybına ilave Avrupa’daki faiz indirimi için Eylül’e işaret eden Almanya Merkez Bankası açıklaması sonrası EURUSD %0.4 oranında değer kazanarak 1.086 seviyelerinden günü tamamladı.

Avrupa’da ise Almanya’da açıklanan 1.Ç büyüme verisi beklentilere paralel %0.2 daralmaya işaret ederken İngiltere’den gelen perakende satışlar rakamları da yıllıkta %0,2 daralmaya beklentisine rağmen %2.7 daralma yönünde gerçekleşti. Bugün Memorial Day sebebi ABD piyasaları kapalı olacak. İngileter’nin de tatil olduğu günde takip edilecek tek very Almanya’dan gelecek IFO iş iklimi verisi olacak. 

27/05/2024 09:29
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.