Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27 Nisan 2022

ads ads ads
27/04/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27 Nisan 2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya-Ukrayna savaşı ile Türk-Rus ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, barışa giden yolun açılması için İstanbul görüşmelerinde yakalanan olumlu ivmenin devam etmesinin herkesin yararına olduğunu ifade ettiği bildirildi. İki liderin Mariupol kentinde yaşanan süreci de ele aldığı belirtilen görüşmede, Putin’in kentin ele geçirildiğini ve orada herhangi bir askeri operasyon yapılmadığını söylediği açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Kremlin’de yüz yüze yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Putin, Ukrayna ile müzakerelerin çevrimiçi olarak devam ettiğini ve görüşmelerden olumlu sonuç çıkmasını umduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ise Ukrayna'daki insani krize dikkat çekerek, akan kanın en kısa sürede durması çağrısı yaptı.

Dünya Bankası Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Nisan 2022 sayısını yayımladı. Raporda, savaştan kaynaklanan gıda ve enerji fiyat şoklarının yıllarca sürebileceği belirtildi. Enerji fiyatlarındaki artışın 1973 yilindaki petrol krizi seviyelerine ulaştığı belirtilen raporda, fiyat artışlarının 2022'de %50'yi aşacağı, 2023 ve 2024'te ise yavaşlayacağı öngörüsünde bulunuldu. Raporda, buğday fiyatlarının %40'tan fazla artarak bu yıl nominal olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının beklendiği kaydedildi. Dünya Bankası Adil Büyüme, Finans ve Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Indermit Gill, rapora ilişkin değerlendirmesinde, bunun 1970'lerden bu yana yaşanan en büyük emtia şoku olduğunu belirtti.

Rus enerji şirketi Gazprom, ruble olarak ödeme yapmayı kabul etmeyen Polonya ve Bulgaristan'a gaz akışının 27 Nisan itibarıyla durdurulacağını duyurdu. Polonya ve Bulgaristan stoklarının yeterli seviyede olduğu açıklamasını yaptı.

Deutsche Bank ekonomistleri, ABD’nin enflasyon oranını kırk yılın en yüksek seviyesinden indirmek için Fed politika faizini %5-%6 aralığına çıkabileceğini ve bunun sonucunda ABD ekonomisinde derin durgunluk (resesyon) yaşanabileceği uyarısında bulundular.

Moldovya’da Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrölünde olan Transdinyester bölgesine roket saldırıları düzenlendiği ve bakanlık karargahının vurulduğu açıklandı. Kremlin'den yapılan açıklamada Transdinyester'deki olayların yakından takip edildiği vurgulandı. ABD’de bu bölgedeki patlamaları yakından takip ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Rus general Minnekaev, Ukrayna’nın güneyini kontrol altına alarak Moldovya’daki Transdinyester’e karadan bir kapı aralanacağını söylemişti.

USDTRY 14,803, EURTRY 15,770 ve GBPTRY 18,643 seviyelerinde fiyatlanıyor.

27/04/2022 09:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.