Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27/03/2024

ads ads ads ads
27/03/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 27/03/2024

Veri açıklamasının bulunmadığı günde Türkiye borsası %2.46 gerilerken Türk lirası da Amerikan dolarına karşı %0,17 değer kaybıyla günü tamamladı. Pazar günü büyük merakla beklenen seçim öncesi piyasalar üzerindeki baskının devam ettiğini görüyoruz. USDTRy kuru günü 32.19 seviyesinden tamamladıktan sonra bugün açılışta 32.22 seviyesinde fiyatlanmakta. EURTRY ve GBPTRY ise sırasıyla 35.10 ve 40.655 seviyelerinde işlem görmekte.

S&P Global, ABD ile gelişmekte olan piyasalar için ikinci çeyrek ekonomik görünüm raporlarını yayımladı. Gelişmekte olan ülkeler için 2024 yılı toplam büyüme tahminini yüzde 4,2'ye yükseltirken, Türkiye için olan tahminini yüzde 3'e çıkardı.

ABD ekonomisine dair raporda, iş gücü piyasasının sağlam kalması nedeniyle ABD'de ekonomik büyümenin 2024'te yüzde 2,5 olmasının beklendiği aktarıldı. ABD'de enflasyonun yıl boyunca ABD Merkez Bankasının (Fed) yüzde 2'lik hedefine yaklaşmasının ancak hedefin üzerinde kalmasının muhtemel olduğu ifade edilen raporda, bunun da mal fiyatları ılımlı bir şekilde düşmesine rağmen sürekli yüksek olan hizmet fiyatı enflasyonunun yansıması olduğu belirtildi.

Cuma günü açıklanacak ve FED faiz indirim patikasına şekil verme konusunda etki sahibi olacak enflasyon verisi öncesinde ABD endeksleri günü negative tarafta tamamladı. Açıklanan verilere baktığımızda ABD tüketici güveni 107 beklentisinin altında 104.7, dayanıklı mal siparişleri %1 artış beklentisinin üzerinde %1.4 olarak açıklandı. Ancak bir önceki veri -%6.2’den -%6.9 a revize edilmesi sonrasında piyasa etkisi sınırlı kaldı. Son olarak konut fiyatlarında %0.3 artış beklentisine karşın %0.1 azalış açıklandı.

Verilerden karışık sinyal gelse de Dolar endeksi G10 para birimlerine karşı değer kazanmayı sürdürerek günü 104.02 seviyesinden tamamlamayı başardı. Altın gün içerisinde tarihi zirve seviyelerine doğru yükselse de 2200’ün hemen altında 2199.80 seviyesinden günü tamamladı. Petrol cephesinde ise OPEC+’in jeopolitik gerginliklere rağmen arz kısıtlamalarıyla ilgili haberleri doğrulama haberleri gündemde yerini aldı. Bu haberler sonrasında petrol değe rkaybı yaşayarak günü %0.57 değer kaybı yaşayarak 81.48 seviyesinden tamamladı. Emtia tarafında ise kakao fiyatları önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıktı. 3 yıldır ciddi bir tırmanış sergileyen kakao fiyatları 10,000 Dolar seviyelerine yükselerek, bitcoin ve nvidia getirilerinin üzerine getiri sağlamış oldu. Batı Afrika'daki olumsuz hava koşulları, arz açığının 3. yılda da devam edeceğini gösteriyor. En büyük ithalatçılardan olan Avrupa Birliği'nde de orman tahribatına neden olan ürünlerin ithalatına sınırlama getirilmesi fiyat artışında etkili oluyor.

Veri açıklamalarına baktığımızda Avrupa Bölgesi İş ve tüketici anketi, tüketici güveni ve tükteici enflasyon beklenti anketi gözümüze çarpan önemli veriler arasında yer alıyor.

27/03/2024 09:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.