Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads
28/10/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28 Ekim 2020

TL varlıklar bu hafta siyasi-jeopolitik risklerin artmasıyla küresel piyasalardan negatif ayrışarak en çok değer kaybeden para birimi olurken TL, majör paraların yanında rand, ruble gibi kırılganlığı yüksek gelişen ülke paraları karşısında da tarihi düşük seviyeye geriledi. Öte yandan gündemde ABD seçimleri, Brexit, coronavirüste küresel ve lokal artış trendi, AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan -Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusu gibi TL’yi baskılamaya devam eden süreçler de öne çıkmaya devam ediyor.

TL’de Yaşanan bu değer kaybı altın fiyatlarınında rekor tazelemesine neden oldu. Geçen hafta PPK toplantısı öncesi 479 TL’ye inen fiyat, merkezin piyasa beklentilerinin aksine faiz artırmaması sonrası USD/TRY kurunun yükselişe geçmesiyle gram da yeniden 491 TL ile rekor tazelemişti. Bu hafta ise dolar kurunun kademeli olarak önce 8,0 seviyesini ardından 8,15 seviyesini aşmasıyla gram fiyatı da 499 TL’ye çıkarak tarihi zirveyi gördü.

Bugün ise saat 09:30’da açıklanacak yılın son enflasyon raporu ile Merkez Bankası’nın güncel enflasyon tahmini  takip edilecek. Son raporun yayınlandığı Temmuz ayında TCMB’nin 2020 için yıl sonu enflasyon tahmini %8,9 olarak belirlenmişti. Söz konusu tarihten bu yana TL’de yaşanan sert değer kaybı ve enflasyon beklentilerindeki artış sebebiyle tahminde yukarı yönlü revize gelebilir.

Yurt dışı tarafta ise Avrupa Merkez Bankasi Persembe günü politika toplantisini gerçeklestirecek. Euro Bölgesi'nde issizlik, enflasyon ve GSYIH rakamlari ise Cuma günü açiklanacak. Baskan Largarde'dan Aralik'ta ekonomiye daha fazla destek verilecegine iliskin açıklamalar beklenebilir. Ekonomistler ve yatirimcilar ise bankanin Persembe günkü toplantisindan herhangi bir politika karari adimi beklemiyor. Ancak yine de Christine Largarde'dan yil sonuna kadar daha fazla destek verilecegine iliskin bir sinyal gelebilir.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 8,1007 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 8,1854 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,6547 GBPTL kuru ise 10,6762 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 8,2027 EUR/TL kuru 9,6674 GBP/TL kuru ise 10,7156 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvimde ise bugün Türkiye ‘nin erken kapanış yapacağı günde Para Politikası özeti ve Ekonomik Güven endeksi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Amerika’dan Mal Ticaret Dengesi ve Ham Petrol Stokları takibimizde olacak.

28/10/2020 09:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.