Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28 Mart 2024

ads ads ads ads
28/03/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28 Mart 2024

Dolar/TL, faiz artışı ile yaşanan sınırlı düşüş ardından tarihi zirvelere yeniden yaklaşarak 32.30 civarında güne başladı. Dolar kuru yeni güne sınırlı yükselişle başlamasının ardından 0,06 yükselişle 32,3123 seviyesinde hareket ediyor.

Euro fiyatları da bu sabah 0,21 yükselişle 35 TL'yi gördü şu sıralarda ise 34.94 cıvarında işlem görmekte.  İngiliz sterlini ise  41,0242 seviyesinde güne başladıktan sonra 40.79 sevilerine geriledi.

Borsa İstanbul 100 Endeksi tarihi zirvesini gördüğü 26 Şubat’tan bu yana yüzde 6,8 geriledi. Ancak BIST 100’e dahil 100 hisseden 69’unda yaşanan kayıp endeksin çok üzerinde oldu. Borsadaki toplam işlem gören 543 şirketin 341’i de endeksten fazla düştü. Bu 1 aylık süreçte 297 hissede kayıp yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti. BİST-100  Dün güne; 27  puan civarında yükselişle başladı. Gün içerisinde dalgalı bir seyir oluşurken; günün sonunu ise sadece yüzde 0.01 oranında düşüşle 8.806,72 puan seviyesinde noktaladı.

Asya borsalarında karışık seyir devam ediyor.

Japonya hisseleri Perşembe günü Asya piyasaları arasında en çok düşen borsa olurken, Avustralya hisseleri madencilik hisselerindeki yükselişin yardımıyla rekor seviyeye ulaştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ABD'nin uzun vadeli kredi notunu "AA+" ve kısa vadeli kredi notunu "A-1+" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "durağan" olarak korudu.
Dünya genelinde önemli merkez bankalarının, faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizlik sürerken, ABD'de de bugün açıklanacak Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerinin yanı sıra yarın da Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ve bankanın enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamalarından alınacak sinyallerin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Chris Waller dün, yılın ilk iki ayındaki sıcak enflasyon verilerinin ardından faiz oranlarını düşürmek için acelesi olmadığını söyledi.

Gelişmiş ülke merkez bankaları içinde gevşeme sürecine diğer bankalara kıyasla daha erken girmesi beklenen İngiltere Merkez Bankası'nda faiz indirimlerinde acele edilmemesi gerektiği uyarısı yükseldi.

Financial Times'ın haberine göre İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyesi Jonathan Haskel faiz indirimlerinin henüz uzak göründüğünü belirtti.

Haskel, bankanın şirketlerle gerçekleştirdiği anket sonuçlarına atıf yaparak ücret artışlarının yüksek kalmaya devam ettiğini ve yavaş bir şekilde gevşeyeceğini belirtti.

Petrol, OPEC+'nın arz kesintilerinin küresel piyasayı sıkılaştıracağı beklentisiyle çeyreklik sert yükselişine doğru tırmandı.

ABD ham petrolü iki günlük mütevazi bir düşüşün ardından varil başına 82 dolara yükselirken, Brent ham petrolü 86 doların üzerine çıktı. ABD ham petrol göstergesi bu yıl yüzde 14 arttı.

 

 

28/03/2024 10:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.