Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28 Nisan 2022

ads ads ads
28/04/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28 Nisan 2022

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul Sanayi Odası’nın Nisan ayı olağan meclis toplantısına katıldı. Bakan Nebati, sanayi üretiminin ilk 2 ayda yıllık bazda %10,7 arttığını, ilk çeyrek ihracatının yıllıklandırılmış olarak 235,6 milyar dolara yükseldiğini, Şubat ayı itibarıyla toplam istihdamın 30 milyon kişiyi aşarak rekor kırdığını, işsizlik oranının %10,7'ye gerilediğini belirtti. Bakan Nebati, "Bu öncü göstergeler büyümenin 2022'nin ilk çeyreğinde yıllık olarak %6-7 oranında gerçekleşeceğine işaret ediyor.” Ifadelerini kullandı.

Rus enerji şirketi Gazprom’un, ruble olarak ödeme yapmayı kabul etmeyen Polonya ve Bulgaristan'a gaz akışını kesmesinin ardından AB’den açıklama geldi. Avrupa’da Rus fosil yakıt  döneminin sona erdiğini açıklayan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Kremlin'in şantaj yapmak için fosil yakıtları kullanması şaşırtıcı değil" ifadelerini kullandı. "Derhal, birlikte ve koordine yanıt vereceğiz." Diyen von der Leyen, AB Komisyonu'nun üye ülkeler ve uluslararası ortaklarla iş birliği ve dayanışma halinde hazırlık yaptığını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gaz sevkiyatının devamı için ülkelerin rubleyle ödeme yapması gerektiğini belirterek, diğer ülkelere de gaz sevkiyatı durabilir açıklamasını yaptı.

Alman hükümeti Ukrayna ve Rusya savaşından dolayı 2022 büyüme tahminini %3.6'dan %2.2'ye düşürdü.

Kanada Parlamentosu, Vladimir Putin ve Rusya Parlamentosu üyeleri tarafından yönlendirildiği kaydedilen Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin "insanlığa karşı işlediği sistematik ve kitlesel savaş suçlarına dair açık ve yeterli kanıt olduğu" açıklamasını yaparak, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını “soykırım” olarak nitelendiren bir kararı kabul etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki savaşa dışardan müdahale etme niyetinde olanların Rusya için tehdit oluşturması halinde, rakiplerinin sahip olmadığı silahlarla yıldırım hızında misilleme yapacaklarını bildirdi.

Bugün TCMB enflasyon raporu, Almanya TÜFE, ABD GSYİH ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

USDTRY 14,824, EURTRY 15,566 ve GBPTRY 18,539 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

28/04/2022 09:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.