Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28/05/2024

ads ads ads ads
28/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 28/05/2024

Türkiye piyasaları haftanın ilk gününü oldukça sakin tamamladı. Borsa tarafında dar bir bantta hareket sergilenirken gün %0.2 gerilemeyle 10,657 seviyesinden tamamlandı.

USDTRY dün piyasanın açık olduğu saatlerde 32.19 – 32.22 seviyeleri arasında sakin seyrini koruduktan sonra kapanış ile birlikte sabaha doğru 32.80 seviyesine kadar yükseldi. Bugün gün açılışında 32.1970 seviyesinden işlem görmekte. EURTRY 35.02, GBPTRY ise 41.1240 seviyelerinde seyretmekte.

Gün içinde takip edilen açıklamalardan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in  yabancı sermaye girişlerine yönelik açıklamalar dikkat çekti. Şimşek, sağlam politikalar ile yapısal dönüşümün bir araya gelmesinin, yatırımcı güveninin yeniden kazanılmasını sağlayan iyi bir söylem olduğunu belirterek, bunun da portföy tercihlerinin Türk varlıkları lehine olmasına yardımcı olduğunu, girişlere dönüştüğünü ve reel döviz kurunu dengelemeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Diğer bir haber başlığı ise AB komisyonundan yapılan yazılı açıklama oldu. Buna göre AB’nin 2024 ve 2025 yılı için Türkiye’deki suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için toplamda 2,12 milyar euroluk destek taahhüdünde bulunacağı belirtildi.

Türkiye’de açıklanan verilere bakıldığında Kapasite kullanım oranının önceki very olan %76.7’ye göre bir miktar kötüleşerek %76.3 olarak açıklandığını gördük. İmalat güven endeksi de ayni şekilde kötü performans sergileyerek geçen ayki rakam olan 106.1’in altında 105.4 olarak açıklandı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri dün ECB'nin enflasyon yavaşladıkça faizleri düşürme imkanı olduğunu söyleyerek 6 Haziran'daki para politikası toplantısında faiz indirimine gidileceği beklentilerine işaret etti. Artık ilk faiz indiriminden sonra atlacak adımlar tartışılıyor. Piyasalar bu yıl Ekim ayına kadar iki faiz indirimi fiyatlıyor.

Dolar, risk iştahındaki hafif toparlanmanın ardından değer kaybetti, ancak bu hafta başlıca ekonomilerde açıklanacak olan ve piyasaların küresel olarak faizlere ilişkin ipucu edinmek için izleyeceği enflasyon verileri öncesinde diğer başlıca para birimleri karşısında dar aralıkta işlem gördü. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi %0.13 düşüşle 104.42 seviyesine geriledi. Dolar, risk iştahındaki hafif toparlanmanın ardından değer kaybetti, ancak bu hafta başlıca ekonomilerde açıklanacak olan ve piyasaların küresel olarak faizlere ilişkin ipucu edinmek için izleyeceği enflasyon verileri öncesinde diğer başlıca para birimleri karşısında dar aralıkta işlem gördü. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeks %0.13 düşüşle 104.42 seviyesine geriledi.

Petrol tarafında 2 Haziran Pazar günü yapılacak OPEC+ toplantısı öncesi sakin bir seyir izlenmekte. Pazar günkü toplantısa günde 2 milyon varillik üretim kesintisi kararının devam ettirilmesi bekleniyor. Brent petrol dün %0,19 artışla 83.26 seviyesinden günü tamamladı.

Yurt dışında takip edilen Almanya Ifo iş iklimi endeksi de 89.3 seviyesinde hem geçen aya, hem de beklentilere kıyasla daha düşük gerçekleşmesine rağmen Ifo beklenti endeksi 90,4’e yükselerek ülkenin ekonomik toparlanmasının yılın geri kalanında güçleneceine dair güvenin arttığına işaret etti.

Bugün yurt dışında açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor

28/05/2024 09:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.