Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Eylül 2020

Piyasalarda son durum

ads
29/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Eylül 2020

TCMB ve BDDK’nın adımlarının ardından sınırlı geri çekilme yaşayan TL, haftaya jeopolitik risklerle başladı. Ermenistan’ın Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması ve yaşanan çatışma bölgedeki jeopolitik riskleri yükseltti ve kurda rekor seviyeler yaşandı. Dolar kuru dün 7,83’ün üzerini, GBP/TL kuru 10 seviyesini, Eur/TL ise 9,10 seviyesini geçerek yeni rekor seviyeler görüldü. Yeni başladığımız günde de kur tarafında yükseliş devam etmekte.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2021 yılı merkezi bütçe oranın hesaplanacağı ve 3 yıllık ekonomik yol haritasının belirleneceği Yeni Ekonomi Programı’nın bugün saat 11.00’da açıklanması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı YEP’te koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bozulma gösteren istihdam sektörü en yakından takip edilecek kalem olurken kurdaki artışın ithalat maliyetlerini artırması ve enflasyonu da baskılaması nedeniyle enflasyon, cari denge ve istihdam en önemli başlıklar olarak takip edilecek.

Hatırlanacağı üzere Son verilere göre enflasyon Ağustos’ta %11,7 olurken son açıklanan Haziran cari açık rakamı 2.93 milyar dolar işsizlik oranı da  %13,4 olmuştu.

Yurt dışı tarafta ise Almanya'nın, yılın son çeyreğinde yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle açıklanan teşvikleri finanse etmesi için planlanandan daha fazla borç ihraç edeceği bildirildi. Alman hükümetinin borçlanmasını ve borçların yönetimini yapan Almanya Finans Ajansı'ndan yapılan açıklamada, ekim-aralık döneminde toplam 50,5 milyar euro borç ihracı yapılacağı belirtildi.Aralık 2019' da, bu yılın son çeyreği için 44,5 milyar euroluk bir borçlanma öngörülmüştü.

Öte yandan dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları takip edildi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanmanın "belirsiz" aynı zamanda "eksik" ve "dengesiz" kalmaya devam ettiğini belirterek, AMB'nin koronavirüs krizinden sonra bölgedeki sarsıntılı toparlanmayı daha fazla parasal teşvikle desteklemeye hazır olmaya devam ettiğini söyledi

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,6813 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,8024 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,1005 GBPTL kuru ise 10,01 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,8097  kuru EUR/TL kuru 9,11 GBP/TL kuru ise 10,03 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafından güven eneksi açıklanacakken yurt dışı taraftan ise Euro bölgesi tüketici güveni, Almanya’dan Tüketici Fiyat endeksi ve Amerika’dan yine Tüketici Güveni verisi piyasalar açısından bugün takip edilmeli.

29/09/2020 10:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.