Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Haziran 2020

ads
ads
29/06/2020
HK

ads ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Haziran 2020

Türkiye tarafında geçtiğimiz hafta gündemde Merkez Bankası faiz oranı kararı vardı. Hatırlanacağı üzere TCMB Eski Başkanı Murat Çetinkaya ve hükümet arasında faiz anlaşmazlığı yaşanması ile göreve getirilen yeni Başkan Murat Uysal, Temmuz ayından itibaren tüm toplantılarda faiz indirimi kararı almıştı. Bu süreçte Fed’in faiz indirimine ara vermesi, enflasyondaki düşüş ve kurun yatay seyretmesi, Pandemi sürecinde de yine merkez bankalarının genişlemeci politikaları ve petrol fiyatındaki sert düşüş de faiz indirimini destekledi. Mayıs ayında da 50 baz puan faiz indirimi yapan TCMB, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Haziran toplantısında faiz değiştirmedi ve politika faizini yüzde 8.25 seviyesinde tuttu. Karar metninde çekirdek enflasyondaki yükselişe dikkat çekildi ve enflasyon seyrine göre adım atılacağı belirtildi.

Öte yandan Cuma günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Mayıs 2020 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları Nisan'da bir önceki aya kıyasla yüzde 5,3 artışla 90,9 milyar dolar oldu. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 5,4 artışla 52,8 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıklar yüzde 5,4 yükselişle 36,7 milyar dolara çıktı.

Yurt dışı tarafta ise Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması gündemdeydi. Videokanferans aracılığıyla açıklama yapan ECB Başkanı Lagarde, merkez bankaları ve hükümetlerin hızlı aksiyon aldığını ancak bunun yetmeyebileceğini, teşviklerin devam etmesi gerektiğini ifade etti. Lagarde ayrıca Olası 2. dalgaya karşı dikkatli olduklarını ancak ekonomik hasarda dip seviyenin görülmüş olabileceğini söyledi. Daha önceki açıklamalarında da bu krizin farklı olduğunun altını çizen Başkan, tasarrufların yatırım ve harcamaya dönüşmesinin zaman alacağını vurguladı

Kur tarafına baktığımızda ise geçtiğimiz haftanın son işlem gününe 6,8519 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,8540 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 7,6930 GBPTL kuru ise 8,4585 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,855 EUR/TL kuru  7,708 GBP/TL kuru ise 8,4780 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Ekonomik Güven Endeksi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Almanya’dan Tüketici Fiyat Endeksi ve Amerika’dan Askıdaki konut satışları verileri takibimizde olacak.

29/06/2020 10:59
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank, Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.