Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Mayıs 2024

ads ads ads ads
29/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Mayıs 2024

Türk lirası dün yatay bir seyir sergilese de bugün USDTRY tarafında güne hafif yükelişle başlıyoruz. Dün gün sonu 32.2385 ile günü tamamlayan USDTRY bugün sabah 32.2720 seviyelerinden işlem görüyor. Son günlerde 32.22 seviyelerine tutunan kurda, jeopolitik risklerin artması ile yukarı yönlü hareketlenme gözlemleniyor.

Dün haber akışına yansıyan önem arz eden açıklamalara baktığımızda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in çok uluslu şirketlere asgari Kurumlar vergisi yansıtmak için bir çalışma başlatıldığını yönündeki açıklamalarını izledik. Mehmet Şİmşek’ten gelen diğer bir açıklama ise Türkiye’nin CDS’i ile ilgili oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Türkiye'nin CDS'inin 4 yılın en düşük seviyesinde olduğunu söyledi. Şimşek; ‘’Risk primimizi gösteren CDS son 4 yılın en düşük seviyesinde. Son bir yılda risk primindeki iyileşme gelişmekte olan ülkelerde ortalama 50 baz puan iken ülkemizde 400 baz puanın üzerinde gerçekleşti. Uyguladığımız doğru politikalarla düşen risk primi hem kamunun hem özel sektörün dış borçlanma maliyetlerini azaltırken dış finansmana erişimini de kolaylaştırıyor.’’ dedi. CDS ile ilgili açıklama ardından BIST100 toparlanarak günü %0,19 artışla 10,677 seviyesinden kapamayı başardı.

Yurt dışında açıklanan verilere baktığımızda ABD tüketici güveni verisi olarak akrşımıza çıktı. Önceki ay 97 seviyesinde olan ABD tüketici güven endeksi, sürpriz bir şekilde Mayıs ayında 102 olarak beklentinin üzerinde gerçekleşerek olumlu tarafta gerçekleşti. Tatil sonrası ilk iş gününde ABD borsaları yatay bir seyir izlerken 6 majör para birimine karşı Doların performansını ölçen Dolar Endeksi günü %0,11 kayıpla 104.53 seviyesinden tamamladı.

Diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası’nın Salı günü açıkladığı anket sonuçlarına göre Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin enflasyon beklentileri %3’ten %2.9’a geriledi. Bu gelişmeyle birlikte önümüzdeki hafta faiz oranlarında düşüşe gidilmesi olasılığı arttı.

Altın ve petrol’e bakıldığında İsrail ve Filistin arasındaki çekişmenin artması jeopolitik riskleri de beraberinde getirerek fiyatlarda yükseliş yaşanmasına sebep oldu. Özellikle kızıl denizde husilerin bir kuru yük tankerini vurduğu yönündeki haberler ve İsrail tanklarının Refah’a ulaşması ile gerginlik bir üst seviyeye ulaştı. Altın’ın ons fiyatı günü %1,04 artışla 2,381.5 USd seviyesine ulaşırken, brent petrolde ise %1,71 oranında bir artış yaşanarak 84.52 seviyelerinden gün tamamlandı.

Çarşamba gününün haber akışında, Fed’in mevcut ekonomik koşullara ilişkin yorumunun özeti olan Bej Kitap, Fed üyesi John Williams’ın konuşması ve Almanya enflasyon verileri takip edilecek.

29/05/2024 10:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.