Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Temmuz 2020

Piyasalarda bugün...

ads
ads
29/07/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 29 Temmuz 2020

Haftanın üçüncü işlem gününde günün ve haftanın en önemli haber akışlarından biri bugün Amerika kanadından gelecek. Bugün gerçekleştirilecek  toplantı sonrasında FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 21:30’da basın açıklaması yapılacak. Piyasalar Fed’den bir değişiklik beklemese de, güvercin tutumun devam edebileceği bekleniyor. Karar ve basın açıklaması küresel bazda hareketliliği arttırabilir

Ayrıca Fed koronavirüsün dolayısıyla zor günler geçiren ekonomiyi desteklemek için acil kredi programlarının süresini uzattı. ABD merkez bankası Fed, koronavirüs pandemisi ile mücadele etmekte güçlük çeken ekonomiyi desteklemek için acil kredi programlarının büyük kısmını, 2020 yılının sonuna dek, üç ay daha uzattı. Fed, Salı günü yaptığı açıklamada, "Üç aylık uzatma, bu imkandan yararlanmak isteyen potansiyel katılımcıların planlama yapmasına olanak tanıyacak ve bu imkanların, ekonominin Kovid-19 pandemisinden toparlanmasına yardımcı olmak için hazır olmaya devam edeceğine ilişkin kesinliği sağlayacaktır" dedi.

Öte yandan Dün TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda; TL, dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen piyasa paraları arasında yerini aldı. ABD Dolar Endeksi’nin son iki yılın dip seviyesine gerilemesi sonrası dün kısmi değer kazanmasına karşın gelişen ülke paralarında düşüş yaşanmasıyla  TL’de %1,5 ile en çok düşüş yaşayan para birimi oldu.

Bununla birlikte günlerdir yükselişine devam eden altın ise Fed toplantısı öncesi "rekor" seviye yakınlarında seyretmeye devam ediyor. Altın’ın güçlü yükselişine koronavirüs pandemisi ve bunun ekonomi üzerine etkilerinden kaynaklanan endişeler sebep olurken, yükselişler negatif reel faiz ve zayıflayan dolardan destek aldı. Altın bu yıl, uzun süredir devam eden sağlık krizinin toparlanmanın hızı konusunda belirsizliğe yol açması ile birlikte yaklaşık yüzde 30 yükseldi.

Ons altındaki ralli nedeniyle rekor kıran gram altın, Dün Dolar/TL kurunun 6,98’e yükselmesiyle 437 TL’ye çıkarak rekor tazeledi. Çeyrek altın 720 TL’yi, Cumhuriyet altını ise 2.880 TL’yi aştı.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 6,8658 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,9355 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,1257 GBPTL kuru ise 8,9690 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,9354 EUR/TL kuru 8,1330 GBP/TL kuru ise 8,9593 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Ticaret açığı rakamı, Merkez Bankası Enflasyon raporu ve Para Politikası toplantı özeti açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Amerika’dan Ham Petrol Stokları, Askıdaki konut satışları endeksi ve FED Faiz oranı kararı takibimizde olacak.

29/07/2020 10:16
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.