Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 3 Ekim 2022

ads ads ads ads
03/10/2022

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 3 Ekim 2022


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, gevşek para ve maliye politikasını, düşük net döviz rezerv seviyesini ve TL’nin kırılganlığını gerekçe göstererek, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+’dan  B’ye indirdi ve kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirdi. 

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre İstanbul enflasyonu Eylül ayında %6,06 artarken, yıllık bazda artış %107,42 olarak gerçekleşti. Türkiye enflasyon verileri bugün açıklanacak.

Türkiye dış ticaret açığı Ağustos ayında 11,2 milyar dolar rekor açık verdi. Dış ticaret açığı geçen yıla göre %160 artış kaydederken, ihracatın ithalatı karşılama oranı %81,4'ten %65,6'ya geriledi. 8 aylık ticaret açığı ise 73.4 milyar dolar oldu.

Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeleyerek çift haneleri gördü. Eurostat Eylül ayı öncü verilerine göre aylık bazda %1,2 artan enflasyon, yıllık bazda %10 oldu. Enflasyona en büyük katkının gıda ve enerji fiyatlarından geldiği bildirildi.

İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse ve Alman yatırım bankası Deutsche Bank hisseleri finans piyasaları için sistematik risk oluşturacak şekilde 2008 krizinin bile altına geriledi.Credit Sussie yönetiminin küçülmeyi planladığı konuşulurken, uzmanlar 2008 yılında iflas eden ABD Bankası Lehman Brothers’ı hatırlatarak, Avrupa’nın bankacılık kriziyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Moskova tarafından işgal edilen ve edilecek olan tüm bölgeleri geri almaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise kararın ardından, “Yasa dışı referandumları, bunların sahte ve yasa dışı sonuçlarını tanımıyoruz ve asla tanımayacağız.” İfadelerini kullandı. ABD yönetimi ise ilhak kararını kınayarak yüzlerce Rus şahıs ve kuruluşa yaptırım kararı aldı.

Bugün Türkiye’de enflasyon verileri öne çıkacak, Euro Bölgesi ve ABD’de imalat PMI verileri takip edilecek.

USDTRY 18,556, EURTRY 18,215 ve GBPTRY 20,772 seviyelerinde fiyatlanıyor.

03/10/2022 09:29
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.