Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 3 Eylül 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
03/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 3 Eylül 2020

Dünkü gelişmelere baktığımızda öncelikli olarak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü negatife indirmesinin ardından, Türk bankalarının kredi notu görünümlerini de düşürdü.

Geçen hafta yaptığı açıklamada ‘Döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşviğinin tetiklediği yüksek cari açığın dış finansman risklerini artırdığı’ ifade edilerek Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit eden, not görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çeviren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının kredi notu görünümlerini de negatife çekti.

Fitch’ten yapılan açıklamaya göre, görünümü “durağandan”, “negatif”e indirilenler arasında 20 Türk bankası ve bunların iştirakleri de yer alıyor.

Bugün ise saat 10:00’da Türkiye tarafında enflasyon rakamları açıklanacak.  Ortalama piyasa beklentisi Ağustos ayında enflasyonun %1 civarında artış göstereceği yönünde.
Beklentilere paralel bir rakam oluşması durumunda 12 aylık enflasyon
%11,76 seviyesinden %11,9 seviyelerine yükselecek.

Amerika tarafında ise fabrika siparişleri Temmuz’da aylık bazda %6,4 artarak beklentileri aştı. Nisan’da salgın nedeniyle %13,5 oranında rekor daralma yaşayan siparişler, ekonominin açılması ile Mayıs’ta %7,7, Haziran’da %6,2 ve Temmuz’da %6,4 artış gösterdi. Fabrikaların aldıkları siparişlerdeki artış sektör için olumlu ve dayanıklı mal dışında kalan imalatların siparişlerini içiren bu data pandemi sonrası en iyi toparlanma gösteren veriler arasında yer alıyor

Öte yandan ABD’de ADP araştırma entstitüsü’nün açıkladığı özel sektör istihdam verisi Ağustos ayında beklenenin altında arttı. ABD'de firmalar Ağustos ayında beklenenden daha az kişiyi işe aldı ve ve bu durum, istihdamım pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında kalması ile birlikte, işgücü piyasasındaki toparlanmanın yavaş seyretmeye devam ettiğini işaret ediyor.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,3653 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,3822 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,7501 GBPTL kuru ise 9,8545 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3905 EUR/TL kuru 8,7243 GBP/TL kuru ise 9,8345 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında enflasyon rakamı açıklanacakken yurt dışı tarafta ise PMI rakamları, Amerika tarafında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması gün içerisinde takip edilmeli.

03/09/2020 12:04
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.